لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۲۲:۳۶

ادغام دوباره طالبان در جامعه افغانستان


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در سخنرانی عمده ای درباره درگیری آمریکا در افغانستان گفت: «هدف نهایی ما تغییر نکرده است: مختل ساختن و در هم شکستن شبکه القاعده و شکست دادن آن در افغانستان و در پاکستان، و بازداشتن آن از تهدید آمریکا و متحدانمان در آینده.»

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در مقدمه ای بر گزارشی در در مورد استراتژی تثبیت منظقه ای افغانستان و پاکستان نوشت: «برای رسیدن به این هدف اساسی، پرزیدنت اوباما یک استراتژی را که شامل حمایت از کوشش های دولت های افغانستان و پاکستان برای از بین بردن تهدید تروریستی است، تشریح کرده است.»

این استراتژی مجموعه ای از کوشش ها و برنامه های سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک را، با هدف تحقق پیشرفت واقعی در حوزه های مهم، در بر می گیرد.

خانم کلینتون نوشت این برنامه ها با هدف های امنیتی متحدان تطبیق می کند و در رایزنی نزدیک با دولت های افغانستان و پاکستان، و نیز شریکان بین المللی، تدوین شده است.

به گفته حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، «بیش از ۷۰ درصد کسانی که در کنار طالبان می جنگند، از نظر عقیدتی به القاعده یا طالبان پای بند نیستند. آنها به دلیل ناراحتی های محلی می جنگند، یا درباره مقاصد حضور نیروهای متحد در افغانستان گمراه شده اند.»

پرزیدنت کرزی طرح شجاعانه ای را پیشنهاد می کند که به ادغام دوباره و جذب رهبران شورشی محلی و پیروان آنها، که اکثرا ارتباطی با القاعده ندارند، یا فاقد یک برنامه سیاسی افراطی هستند، کمک خواهد کرد.

دولت افغانستان قصد دارد گروه ها و افراد طالبان را برای پیوستن دوباره به جامعه شناسایی کند، و شغل، آموزش حرفه ای، و انواع انگیزه های مالی برای کسانی که مایل باشند اسلحه بر زمین بگذارند فراهم آورد. با این هدف که به سی و پنچ هزار شبه نظامی دون پایه طالبان نزدیک شود.

یک صندوق بین المللی که ایجاد آن در کنفرانس لندن اعلام شد، از کوشش های دولت افغانستان برای ادغام اعضای ناراضی و محروم طالبان در جامعه حمایت می کند، کسانی که خشونت و القاعده را محکوم کنند و قوانین و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند. صندوق در دسترس بودن منابع مالی مورد نیاز را تضمین خواهد کرد.

ایالات متحده بهترین راه های کمک به ادغام طالبان، به سرپرستی افغانستان، را در راستای مجوز های قانونی و کنگره بررسی می کند.

هیلاری کلینتون در کنفرانس بین المللی افغانستان در لندن گفت: «ما انتظار داریم تعداد زیادی از سربازان پیاده در جبهه، طالبان را ترک کنند زیرا آنها می خواستند چنین کنند، بسیاری از جنگ خسته شده اند.»

کلینتون گفت: «ما بر این باوریم که جریان موج به زیان طالبان تغییر کرده است.»

XS
SM
MD
LG