لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

ادامه کوشش برای صلح خاورمیانه


کوشش برای هموار ساختن راه برقراری صلحی فراگیر در خاورمیانه، ارجحیتی برای باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، بوده است. او این رویکرد را دو روز پس از مراسم تحلیف، زمانی که پست فرستاده ویژه برای خاورمیانه را به وجود آورد، روشن ساخت، و مسئولیت تشویق اسراییل و فلسطینیان، اسراییل و سوریه، اسراییل و لبنان به مذاکره، و تسهیل عادی سازی مناسبات بین اسراییل و کشورهای عربی را به جرج میچل، سناتور سابق، واگذار کرد.

یک سال بعد، کوشش های خستگی ناپذیر آمریکا به سوی دست یافتن به این هدف همچنان ادامه دارد. پرزیدنت اوباما با پادشاهان عربستان سعودی و اردن و روسای جمهوری مصر و لبنان ملاقات کرده است. و به طور انفرادی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل و با محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی در فرصت های گوناگون به گفت و گو نشسته است. آقای اوباما همچنین میزبانی جلسه ای سه جانبه با آنها را به عنوان گامی بسوی آغاز دوباره مذاکرات بر عهده گرفت.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، برای پیشبرد هدف صلح خاورمیانه با رهبران متعدد در منطقه و ورای آن ملاقات کرده است. و جرج میچل، فرستاده ویژه، به دیدار از منطقه بر یک اساس تقریبا ماهانه ادامه می دهد. او با روسای دولت های ۱۳ کشور عرب و مسلمان، از جمله سه بار با بشار اسد، رییس جمهور سوریه، گفت و گو کرده است.

جرج میچل چند روز پیش از منطقه بازگشت. او در آنجا به دنبال کردن یک رویکرد دو سویه، برای برقراری صلح بین اسراییل و فلسطینیان، ادامه می دهد: نخست، تشویق طرف ها به مذاکره برای رسیدن به توافق درباره مسائل مربوط به وضعیت نهایی و دوم، کمک به فلسطینیان برای تقویت اقتصاد و نهادهایی که هنگام تاسیس یک حکومت فلسطینی لازم خواهند بود. این دو هدف، همزمان دنبال می شوند، هرکدام اساسی است و هیچکدام نمی توند بدون دیگری به دست آید.

آنگونه که هیلاری کلینتون گفت: «ما بر این باوریم که از طریق مذاکرات همراه با حسن نیت، طرف ها می توانند به طور دو جانبه با نتیجه ای موافقت کنند که به مناقشه پایان دهد، و خواست فلسطینیان را برای داشتن یک کشور مستقل و معتبر، بر اساس خطوط مرزی سال ۱۹۶۷، با معاوضه های دو جانبه و هدف اسراییل در ایجاد کشوری با مرزهای امن و شناخته شده آشتی دهد. چنین نتیجه ای همچنین باید منعکس کننده تحولات بعدی باشد و نیازهای امنیتی اسراییل را تامین کند.

ما همچنین تشخیص می دهیم که اورشلیم مساله ای بسیار مهم برای اسراییلیان و فلسطینیان، و نیز برای یهودیان، مسلمانان و مسیحیان است. و ما براین باوریم که طرفین از راه مذاکرات همراه با حسن نیت می توانند با نتیجه ای که آرمان های هر دو طرف را برای اورشلیم عملی سازد، و وضعیت فعلی آن را برای مردم سراسر جهان حفظ کند، توافق کنند.

مناقشات را انسان ها به وجود می آورند و ادامه می دهند، و انسان ها می توانند به آنها پایان دهند. ایالات متحده آمریکا می تواند راه پایان گرفتن این مناقشه را هموار کند و چنین خواهد کرد. ما بر این هدف تاکید خواهیم گذاشت، نه فقط به این دلیل که برای اسراییلیان و فلسطینیان مهم است، بلکه از این رو که به نفع آمریکا و جامعه بین الملی است.»

XS
SM
MD
LG