لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۳

رفتار ایران با کوهنوردان بازداشت شده آمریکایی


دو توریست بلژیکی که در سپتامبر در ایران دستگیر شدند، و سه ماه به ظن جاسوسی در اوین زندانی بودند، پس از آزادی در بیانیه ای نسبت به وضعیت و سلامت سه کوهنورد آمریکایی ابراز نگرانی کردند. سه نفر - شین بوئر، سارا شورد، و جاش فتّال - روز ۳۱ ژوئیه، زمانی که سرگرم کوهنوردی بودند، ناخواسته از مرز عراق با ایران گذشتند. نیروهای ایران آنان را دستگیر کردند، و شش ماه است که در اوین در بازداشت بسر می برند.

دو بلژیکی در بیانیه خود گفتند آنها با سه آمریکایی در اوین تماس گرفتند و «عمیقا نگران سلامتشان هستند.» بلژیکی ها در ماه دسامبر بدون محاکمه آزاد شدند و گفتند وقتی زندان را ترک کردند، آمریکاییان هنوز در بازداشتگاه های انفرادی قرار داشتند. توریست های بلژیکی با تاکید بر احساس تنهایی و فشار روانی زندگی در زندان در ایران گفتند «آنها فقط می توانند تصور کنند فشار بر آمریکاییان برای اعتراف به جرائمی که مرتکب نشده اند فوق العاه زیاد است.»

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، رفتار دولت ایران با سه کوهنورد آمریکایی را «ظالمانه» نامید و یادآور شد سه ماه از زمانی که مقامات ایران به نمایندگان سفارت سویس در تهران اجازه دادند با سه نفر ملاقات کنند می گذرد:

***«آنچه این وضعیت به ما می گوید این است که سه شهروند آمریکایی عملا در شرایطی تاسف باری قرار دارند. خودداری ایران از رعایت معیارها و توافقنامه های بین المللی در مورد رفتار با کسانی که در بازداشت دارند، گستاخانه است.»

در ماه دسامبر، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت سه آمریکایی جوانی که دولت ایران بازداشت کرده است، هیچ ارتباطی به نوع اقدام علیه حکومت یا دولت ایران ندارند. ما از رهبران ایران درخواست می کنیم این جوانان را هرچه زودتر آزاد کنند.

XS
SM
MD
LG