لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

پرزیدنت اوباما: با کوشش های دیپلماتیک آمریکا، جمهوری اسلامی ایران منزوی تر می شود


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در سخنان خود درباره وضعیت کشور در اجلاس مشترک کنگره، گفت تهدید تسلیحات اتمی شاید بزرگترین خطری باشد که در برابر مردم آمریکا قرار دارد. او پای بندی خود را به یک استراتژی که گسترش تسلیحات اتمی را متوقف سازد و در جستجوی به وجود آمدن جهانی بدون آنها باشد، تکرار کرد:

**** ایالات متحده و روسیه، برای کاهش موجودی تسلیحات و دستگاه های پرتاب کننده خود، ضمن اطمینان از قدرت بازدارندگی شان، مذاکره درباره گسترده ترین و فراگیرترین پیمان کنترل تسلیحات در نزدیک به دو دهه را تکمیل می کنند. و درجلسه ای که قرار است در ماه آوریل درباره امنیت اتمی در واشنگتن تشکیل دهیم، ما نمایندگان ۴۴ کشور را در پشت هدفی روشن جمع خواهیم کرد: تامین امنیت تمام مواد اتمی آسیب پذیر در گوشه و کنار جهان در مدت چهار سال، تا آن که هرگز به دست تروریست ها نیافتند.

آقای اوباما گفت کوشش های دیپلماتیکی دولت او توانایی آمریکا را برای مقابله با ملت هایی که در تعقیب تسلیحات اتمی بر نقض توافقنامه های بین المللی اصرار می ورزند، تقویت کرده است:

**** به این دلیل است که کره شمالی اینک با انزوای فزاینده و تحریم های سخت تر، که به شدت اجرا می شود، روبرو است. به این دلیل است که جامعه بین المللی متحدتراست، و جمهوری اسلامی ایران منزوی تر. و درحالی که رهبران ایران به نادیده گرفتن تعهدات خود ادامه می دهند، نباید تردیدی وجود داشته باشد که آنها نیز با پیامدهای فزاینده روبرو خواهند شد. مسلما چنین خواهد بود.

پرزیدنت اوباما همچنین درباره تعهد استوار ایالات متحده به حمایت از حقوق بشر سخن گفت :

**** بیش از یک هزار آمریکایی با بسیاری از ملت ها برای کمک به مردم هاییتی در بیرون آمدن از زیر آوار زلزله و بازسازی کشور خود کمک می کنند. به این دلیل است که ما در کنار دختران افغانستان که آرزو دارند به مدرسه بروند ایستاده ایم، از حقوق بشر زنانی که در خیابان های ایران راه پیمایی می کنند حمایت می کنیم و حامی مرد جوانی در گینه هستیم که به علت فساد از یافتن شغل محروم است.

پرزیدنت اوباما گفت: «آمریکا باید همیشه در کنار آزادی و شأن و والایی انسان بایستد.»

XS
SM
MD
LG