لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۴

مسلمانان، قربانیان اصلی القاعده


مسلمانان، قربانیان اصلی القاعده
مسلمانان، قربانیان اصلی القاعده

یک گروه وابسته به القاعده مسئولیت بمب گذاری های چندگانه در بغداد در ۲۵ ژانویه را، که ۳۱ کشته و بیش از ۷۰ مجروح برجا گذاشت، پذیرفته است. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای این حمله را که «جان بسیاری از عراقی های بی گناه را گرفت»، بشدت محکوم کرد.

بمب گذاری ها در بغداد، همانند اقدامات مشابهی که درهفته های اخیر توسط عناصر افراطی خشن در کابل و کراچی صورت گرفت، نکته ای را که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا بر آن تاکید گذاشت برجسته می سازد: این آمریکاییان و غربیان دیگر نیستند که قربانیان اصلی القاعده و شریکان آن از زمان حمله به آمریکا در بیش از هشت سال پیش بوده اند:

*** نزدیک به سه هزار نفر از مردم ما در ۱۱ سپتامیر ۲۰۰۱ کشته شدند، آنها جز این که می خواستند به زندگی روزانه خود ادامه دهند گناهی نداشتند. القاعده و متحدانش از آن زمان هزاران نفر را در بسیاری از کشورها کشته اند. بیشتر خونی که دستهای آنها را آغشته کرده خون مسلمانان است.

ماه پیش، مرکز مبارزه با تروریسم گزارشی در آکادمی نظامی آمریکا در وست پوینت منتشر کرد که، برای پرهیز از اتهامات جهت گیری که به رسانه های خبری و پایگاه های اطلاعاتی آمریکا وارد می شود، منحصرا بر داده های رسانه های عرب استوار بود.

در گزارش، که نظر پرزیدنت اوباما را تایید می کرد، گفته می شد از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸، هشتاد در صد تمام تلفات ناشی از حملات القاعده مسلمانان بودند، درحالی که غربیان فقط ۱۵ درصد را تشکیل می دادند. در خارج از حوزه های جنگی عراق و افغانستان در سال ۲۰۰۷، ۹۹ درصد قربانیان غیر غربی بودند، این رقم در سال ۲۰۰۸، نود و شش درصد بود.

درگزارش گفته می شد: «القاعده خود را پیشگامی درجامعه اسلامی معرفی می کند که به حفظ ارزش های اسلامی و دفاع از مسلمانان علیه نیروهای غربی پای بند است، اما رفتار آن نگرش بی رحمانه ای نسبت به زندگی کسانی را که مدعی حفاظت از آن ها است نشان می دهد.

پرزیدنت اوباما گفت «کشتن و معیوب کردن مردان، زنان و کودکان شاهد آینده ای است که القاعده و متحدانش ارائه می دهند، آینده ای بدون فرصت یا امید، بدون عدالت یا صلح.»

پرزیدنت اوباما گفت: تعهد دولت او به تقویت رابطه ای جدید با جهان اسلام، تعهدی است که منافع دو جانبه ما را تشخیص می دهد، و آینده ای را قول می دهد که در آن مدافعان صلح، کامیابی و والایی انسان، قاتلان انسان های بی گناه را منزوی می کنند.

XS
SM
MD
LG