لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۸

افزایش فشار بر ایران بررسی می شود


نمایندگان ایالات متحده آمریکا و چهار عضو دایمی دیگر شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان، اخیرا در جلسه ای در نیویورک درباره استراتژی آینده در برابر ادامه خودداری ایران از انجام درخواست های بین المللی در مورد برنامه اتمی کشور به بحث پرداختند.

گروه معروف به ۵ بعلاوه یک، نسبت به اقدام ایران در ساختن پنهانی تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نزدیکی شهر قم، «بدون مقصود غیر نظامی معتبر» و بدون آگاه ساختن به موقع آژانس بین المللی انرژی اتمی، با نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، ابراز نگرانی کرد.

گروه همچنین به همکاری ناکافی ایران با آژانس و خودداری از دادن پاسخی مطلوب به پیشنهاد ارسال مقادیر قابل ملاحظه ای اورانیوم کمتر غنی شده به خارج برای تبدیل به سوخت مورد نیاز رآکتور پژوهشی تهران، استناد کرد. این رآکتور ایزوتوپ های پزشکی برای تامین نیازهای مردم ایران تولید می کند.

کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک، پای بندی خود را به دنبال کردن یک رویکرد دو سویه برای ترغیب ایران به رعایت تعهدات اتمی خود تکرار کردند. آنها در بیانیه ای گفتند: «معنای آن این است که ما به جستجو برای یافتن راه حلی از راه گفت و گو ادامه می دهیم، در همین حال بررسی اقدامات مناسب بیشتر آغاز شده است.»

فیلیپ کراولی، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا جلسه نیویورک را «سازنده» نامید:
**** ما به مذاکره درباره گزینه هایی که در دسترس داریم ادامه می دهیم، هم از نظر اقداماتی که در شورای امنیت جریان دارد، و هم در ارتباط با گام هایی که می تواند به شیوه ای هماهنگ، در سطح ملی برداشته شود. ما گزینه هایی را برای دنبال کردن اقدامات جاری فراهم می آوریم. در همین حال، در به روی گفت و شنود بیشتر با ایران باز است، اما ایرانی ها تا کنون مایل نبوده اند به گونه ای جدی با ما از در تعامل در آیند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون سه دور تحریم های اقتصادی علیه ایران، به دلیل خودداری از رعایت درخواست های شورا برای متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم و همکاری کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی وضع کرده است. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت بحث با شریکان بین المللی بر سر اقدامات مناسب بیشتر جریان دارد. هدف این است که دولت ایران، به ویژه عناصر سپاه پاسداران انقلاب زیر فشار قرار گیرند، بی آنکه برای ایرانیان عادی، که شایستگی آنها از آنچه اینک دریافت می کنند بیشتر است، ناراحتی به وجود آید.

XS
SM
MD
LG