لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

انزوای بیشتر مردم ایران


به نظر می رسد محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، اگر بخواهد بار دیگر در آمریکا در جمع کارشناسان سیاست خارجی سخن بگوید، نیاز خواهد داشت مجمع جدیدی پیدا کند. سه سال پیش، او دعوت شورای مناسبات خارجی را قبول کرد و در مجلسی که شورا در نیویورک ترتیب داده بود سخن گفت. اینک شورای مناسبات خارجی یکی از بیش از شصت سازمانی که دولت ایران، ایرانیان را از تماس با آنها ممنوع ساخته، نامیده شده است.

دیگر سازمان های غیر دولتی که وزارت اطلاعات و امنیت ایران به دلیل فعالیت های به اصطلاح «فتنه جویانه» در فهرست سیاه قرار داده است، دیده بان حقوق بشر، دانشگاه ِیل، و صندوق آلمانی مارشال را شامل می شوند. تماس با رسانه های بین المللی مانند صدای آمریکا، بی بی سی و رادیو زمانه نیز قدغن شده است.

عفو بین الملل می گوید تصمیم دولت ایران به ممنوع ساختن تماس با سازمان های غیر دولتی، مردم ایران را منزوی می سازد و آنها را در برابر تعقیب و آزار آسیب پذیر می کند. همچنین به نظر می رسد هدف از چنین تصمیمی این است که گستره واقعی آنچه در ایران می گذرد از چشم جهانیان پنهان بماند و از انتشار گزارش های موارد نقض حقوق بشر جلوگیری شود.

فهرست سازمان های ممنوعه پس از سرکوب خونین تظاهر کنندگان مخالف دولت در روز عاشورا منتشر شد.

در پی این پاسخ خشونت آمیز، هیلاری کلینتون وزیر، امور خارجه آمریکا، نگرانی عمیق خود را از شیوه رفتار دولت ایران با مردم ایران ابراز داشت:

*** افرایش علائم سرکوب بی رحمانه علیه کسانی که جمع می شوند و نقطه نظرهایی را که با آنچه رهبر ایران می خواهد بشنود سازگار نیست ابراز می کنند، برای ما عمیقا نگران کننده است.

ممنوع ساختن تماس با جهان خارج نمونه دیگری از کوشش های دولت ایران است که می خواهد از راه هراس آفرینی و اقدامات ظالمانه، آرمان های مردم ایران را برای عدالت و زندگی بهتر سرکوب کند. اما، آنگونه که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، گفته است چنین تاکتیک هایی «موفق نخواهد شد این آرمان ها را خاموش کند.»

XS
SM
MD
LG