لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۵:۵۹

سناریوهای خطرناک در مورد ایران


سناریوهای خطرناک در مورد ایران

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا می گوید توسعه برنامه اتمی ایران جامعه بین المللی را با دو امکان خطرناک، که ملت ها باید برای پرهیز از آنها همکاری کنند، روبرو می سازد، یک ایران دارای تسلیحات اتمی، و یک حمله نظامی علیه ایران.

دریادار مایک مولن، در سخنانی در انستیتوی سیاست خاورنزدیک در واشنگتن، گفت به باور او قصد دولت ایران برای داشتن تسلیحات اتمی، استراتژیک است:

*** و به گمان من، بگونه ای باور نکردنی بی ثبات کننده خواهد بود، حداقل به این دلیل که قادر است یک مسابقه تسلیحاتی در آن بخش از جهان براه بیاندازد، چیزی که ما نیازی به آن نداریم، و نیز حمایت ایران از تروریسم، خواه حزب الله یا حماس دیگر گروه های تروریستی.

دریادار مولن گفت: از سوی دیگر، یک حمله نظامی «پیامدی بسیار بی ثبات کننده» خواهد داشت:

**** و آنچه من، آشکارا، نگران آن هستم پیامدهای ناخواسته هردو نتیجه است... آن بخش از جهان می تواند بی ثبات تر شود، که برای جهانی که ما در آن زندگی می کنیم خطرناک خواهد بود.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: «ایالات متحده برآن بوده است هر کاری را می تواند برای اطمینان از وقوع مناقشه در آنجا انجام دهد، در حالی که در همین حال نیروهایش را آماده می کند، و این کاری است که ما در مورد بسیاری از وقایع اضطراری، که ممکن است اتفاق بیافتد، انجام می دهیم.»

او تاکید کرد برای بازداشتن ایران از کسب تسلیحات اتمی یا تبدیل شدن به هدفی برای یک حمله نظامی، جهت خنثی کردن این نتیجه، به دیپلماسی نیاز است. دریادار مایک مولن گفت: «به این دلیل مهم است که ما، نه فقط ایالات متحده، بلکه جامعه بین المللی به کوشش های بین المللی، سیاسی، و دیپلماتیکی برای جلوگیری از هر دو پیامد ادامه دهیم.»

XS
SM
MD
LG