لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۵۶

توسعه قابلیت های زنان


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا هنگام تشریح نقش توسعه در سیاست خارجی دولت اوباما، تاکید کرد یکی از نکته های اصلی استراتژی جدید تمرکز بر کار با زنان و دختران خواهد بود، زیرا آنها برای پیشبرد توسعه اجتماعی، اقتصاد و سیاسی، بسیار مهم هستند:

*** زنان و دختران یکی از بزرگترین منابع دست نخورده جهان هستند. سرمایه گذاری در قابلیت زنان برای ارتقا و هدایت جوامعشان یکی از بهترین سرمایه گذاری ها است که ما می توانیم انجام دهیم... وقتی یک زن حتی فقط یک سال به مدرسه می رود، احتمال این که فرزندانش در کودکی بمیرند یا از بیماری و گرسنگی رنج ببرند کم می شود و به احتمال بیشتر خودشان به مدرسه خواهند رفت.

مطالعات نهادهای بین المللی مانند بانک جهانی، سازمان ملل متحد و مجمع اقتصادی جهان، سرمایه گذاری در زنان را به رشد اقتصادی، دولتمداری خوب، و پیشرفت دمکراتیک ارتباط می دهند.

به گفته هیلاری کلینتون، اینها برخی از دلایلی است که چرا ایالات متحده برای قرار دادن زنان در پشاپیش و در کانون کارها و برنامه های عمرانی گام هایی بر می دارد:

*** ما برنامه هایی را با در نظر داشتن نیازهای زنان طرح می کنیم - با استخدام زنان بیشتر به منظور رسیدن به زنان کشاورز، زنان مربی بهداشت برای افزایش امکانات دسترسی به زنان و دختران. و ما زنان بیشتری را در کشورهای شریک خود آموزش می دهیم تا خودشان بتوانند کارهای توسعه را پیش ببرند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «یک دلیل استفاده از سرمایه گذاری کلان در زنان در سراسر جهان این است که آنها ثابت کرده اند خطر اعتباری سالم و معتبری هستند. پولی که زنان قرض می کنند نه فقط سرمایه گذاری می شود و به سود دهی می رسد، بلکه برای بهبود وضعیت خانواده هایشان مصرف می شود. و باز پرداخت آن تقریبا همیشه سریع است.
در حقیقت، به گزارش شورای مناسبات خارجی، در حالی که یک مرد احتمالا نیم یا بیشتر درآمدش را برای خودش نگاه می دارد، یک زن به بیشترین احتمال آنرا با خانواده و با جامعه خود تقسیم می کند.

هیلاری کلینتون گفت: «شما با این ضرب المثل آشنا هستید که وقتی یک ماهی به مردی بدهید، او آنرا یک روزه خواهد خورد. اما ماهیگیری را به وی بیاموزید، برای همیشه ماهی خواهد خورد. اگر به زن ماهیگیری بیاموزید، او تمام ساکنان دهکده را تغذیه خواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG