لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

کلینتون: آمریکا و قطر منافع مشترکی در ثبات منطقه دارند


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و حمد بن جاسم جابر الثانی، نخست وزیر قطر در دیداری درباره مجموعه ای از مسائل بحث کردند.

وضعیت یمن در راس آنها قرار داشت. هر دو رهبر درباره چگونگی برقراری ثبات در کشور، کمک به حفظ امنیت در مرزهای آن و قادر ساختن مردم یمن به نبرد با القاعده بحث کردند. خانم کلینتون گفت: «بی ثباتی در یمن تهدیدی برای ثبات منطقه و حتی ثبات جهانی است، و ما با قطر و دیگران برای یافتن بهترین برخورد با نگرانی های امنیتی کار می کنیم.»

کلینتون از قطر بخاطر کوشش برای پایان دادن به بحران در دارفور و پیشبرد امنیت و ثبات در خاورمیانه گسترده تر سپاسگزاری کرد. ایالات متحده و قطر هر دو در حرکت بسوی برقراری صلحی جامع بین اسراییلیان و فلسطینیان منافعی دو جانبه دارند. کلینتون گفت: «ما هر دو با هدف بوجود آمدن یک کشور فلسطینی مستقل و معتبر موافق هستیم، و متعهدیم آنچه را در توان داریم برای کمک به آغاز دوباره مذاکرات صلح، که به یک راه حل دو کشوری منجر شود بکار بریم.»

هیلاری کلینتون و نخست وزیر قطر همچنین درباره آینده عراق بحث کردند. قرار است انتخابان پارلمانی روز ۷ مارس برگزار شود. کلینتون گفت: «مهم است که عراق در منطقه بزرگتر ادغام شود، از دور بعدی انتخابات بگذرد و ثبات بیشتری در میان حوزه ها و جناح گوناگون کشور بوجود آید.»

رهبران نظامی آمریکا می گویند آنها یقین دارند که نیروهای امنیتی عراق قادر هستند با چالش های همراه با برگزاری انتخابات برخورد کنند. به گفته ژنرال ری اودیرنو، فرمانده نیروهای آمریکا در عراق، وضعیت امنیت در کشور بهبود قابل ملاحظه ای یافته است. او گفت: «اندازه القاعده بسیار کوچک شده است، دیگر نمی تواند به حملات مستقل دست بزند، فقط قادر است با کمک دیگران چنین کند. عناصر بعثی نیز دیگر قادر نیستند مستقلا عمل کنند. بنابراین، موفقیت هایی که ما داشته ایم آنها را مجبور کرده است باهم کار کنند.»

حوزه هایی که ایالات متحده و قطر منافع دو جانبه ای در آنها دارند زیاد است. آمریکا در انتظار است با قطر به عنوان شریکی برای گسترش ثبات در خاورمیانه و نقاط دیگر کار کند.

XS
SM
MD
LG