لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

افغانستان، گسترش کوشش های غیر نظامی


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در سخنانی درباره استراتژی آمریکا در افغانستان اعلام کرد سیاست دولت او برای افغانستان «هدفی روشن و مشخص دارد: از هم پاشیدن و شکست دادن القاعده ... و جلوگیری از بازگشت آن به افغانستان یا پاکستان. این هدفی است که باید بدست آید. مقصودی است درست.» و آنگونه که رییس جمهوری گفت: «افزایش عمده در کوشش های غیر نظامی ما برای موفقیت در افغانستان حیاتی است»

*** مردم افغانستان در جستجوی آینده ای بهتر هستند. با این حال، بار دیگر، ما دیدیم که خشونت و ابهام امید به روزی جدید را کمرنگ کرده است. بنابراین، برای پیشبرد امنیت، فرصت و عدالت - نه فقط در کابل، بلکه در تمام ایالت ها - ما به کارشناسان کشاورزی، معلمین، مهندسان و حقوقدانان نیاز داریم. به این طریق است که ما می توانیم دولت افغانستان را یاری دهیم به مردمش خدمت کند و اقتصادی را که تجارت مواد مخدر بر آن مسلط نباشد، بوجود آورد. و به این دلیل است که من دستور می دهم بر تعداد کارشناسان غیر نظامی ما در محل افزوده شود.

و بنابراین، دولت اوباما هزینه کوشش های غیر نظامی در افغانستان را دو برابر ساخت و به ۲۰۰ میلیون دلار در ماه افزایش داد. وزارتخانه های کشاورزی، دفاع، و امور خارجه، و آژانس آمریکایی توسعه بین المللی، از جمله نهادهایی هستند که در روند بازسازی درگیر بوده اند.

این کوششی عظیم است، زیرا نزدیک به سه دهه جنگ و خشونت افغانستان را ویران کرده است. بنابراین، روند بازسازی تقریبا تمام جنبه های زندگی را در بر می گیرد، از آموزش ابتدایی، آموزش حرفه ای و بهبود بهداشت و درمان گرفته تا ساختن شبکه آبیاری، پروژه های ِاحیای جنگل ها و پرداخت وام به بازرگانان کوچک.

اما، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت برای این که بخش غیر نظامی استراتژی رییس جمهوی موفق شود، مردم افغانستان باید در این روند درگیر باشند. آنها باید دولت خود را مسئول پای بندی به قولی که برای مبارزه با فساد و بهبود نهادهای دولتی داده است بدانند.

و در تلاش برای پیشبرد آشتی داخلی، آنها باید از کوششی به رهبری افغانستان برای کمک به اعضای طالبان که خشونت را محکوم می کنند و می خواهند به اعضای سازنده جامعه افغان تبدیل شوند، حمایت کنند.

پرزیدنت اوباما گفت: «راه پیش رو طولانی خواهد بود. روزهای دشواری وجود خواهد داشت. ولی ما در جستجوی مشارکت های طولانی با افغانستان خواهیم بود، که به قول فراهم آوردن روزی جدید برای افغان ها وفا کند.»

XS
SM
MD
LG