لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۰۲:۲۱

مقابله با القاعده در یمن


روز کریسمس، عمر فاروق عبدالمطلب، اهل نیجریه، سعی کرد مواد منفجره را در هواپیمایی که از آمستردام در هلند، برخاسته بود و عازم شهر دیترویت در میشیگان بود منفجر کند. دیگر مسافران این توطئه را خنثی کردند.

از آن زمان روشن شد که این مظنون به یمن مسافرت کرده است. کشوری که با فقر خرد کننده، یک شورش مرگبار و حضور فزاینده القاعده دست به گریبان است. به نظر می رسد او به یک فرد وابسته به القاعده پیوست. این گروه القاعده در شبه جزیره عربستان، او را آموزش داد ، به مواد منفجره مسلح ساخت و برای حمله به هواپیمایی که عازم آمریکا بود هدایت کرد.

این نخستین بار نیست که القاعده در شبه جزیره عربستان به منافع آمریکا حمله کرده است. در سالهای اخیر، این گروه در تاسیسات دولت یمن و هتل ها، رستوران ها و سفارتخانه های غربی از جمله سفارت آمریکا در سال ۲۰۰۸ بمب گذاری کرده و یک آمریکایی را کشته است. در نتیجه، ایالات متحده تقویت مشارکت با یمن، آموزش و تجهیر نیروهای مسلح آن، تقسیم اطلاعات و کار با مقامات کشور را برای حمله به تروریست های القاعده به ارجیحتی تبدیل ساخت.

پرزیدنت باراک اوباما گفت نتایج، پیش از حمله نافرجام در روز کریسمس روشن بود. به اردوگاه های آموزشی حمله شده است، رهبران حذف شده اند و توطئه ها خنثی شده است. آقای اوباما گفت: و تمام کسانی که در اقدام تروریستی نافرجام در روز کریسمس دست داشتند، باید بدانند که آنها نیز مسئول شناخته خواهند شد.

پرزیدنت اوباما گفت ایالات متحده با شبکه گسترده ای از خشونت و نفرت در جنگ است. آمریکا آنچه را در توان دارد برای شکست دادن القاعده و دفاع از خود به کار خواهد برد. به این دلیل است که آمریکا منابع خود را در منطقه، جایی که القاعده در افغانستان و پاکستان پایگاه دارد، افزایش داده است. رییس جمهوری گفت ماموریت این است که القاعده و متحدان آن شکست داده شوند و از هم بپاشند و از بازگشت آنها به دو کشور جلوگیری شود.

آقای اوباما گفت در همین حال، من آنچه را در قدرت دارم به کار خواهم برد تا مطمئن شوم مردان و زنان سخت کوش ما در جوامع اطلاعاتی، پلیس و امنیت داخلی، ابزار و منابعی را که برای امن نگاهداشتن آمریکا نیاز دارند در اختیار داشته باشند.

XS
SM
MD
LG