لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

واکنش به مرگ بن لادن


خبر مرگ اسامه بن لادن بسیاری را در سراسر جهان تسکین داده است. میراث بن لادن به عنوان رهبر القاعده، از ترور و خشونت سرشار است، از انفجار در ناوشکن آمریکایی کول، تا حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت «این حملات نه فقط علیه آمریکاییان، بلکه تمامی جهان بود، هرچند ما ضایعات اندوهباری را تحمل کردیم.» در حقیقت، بیشتر قربانیان بن لادن مسلمانان بودند. رهبران مذهبی مسلمان آمریکا از جمله نخستین کسانی بودند که از خبر مرگ بن لادن استقبال کردند.

محمد السانوسی، سرپرستی تلاش برای نزدیک شدن به جامعه اسلامی آمریکای شمالی را بر عهده دارد. وی گفت در سپاسگزاری از پرزیدنت باراک اوباما برای عملی ساختن قول خود به مجازات بن لادن به تمام آمریکاییان می پیوندد. السانوسی گفت «ما امیدوار هستیم این مرگ تسکینی برای تمام خانواده ها از هر مذهب و هر قشر جامعه باشد که عزیزانی را در ۱۱ سپتامبر و هر حمله تروریستی دیگری که اسامه بن لادن هماهنگ ساخت، از دست دادند.»

هریس تارین، مدیر دفتر شورای امور عمومی مسلمانان در واشنگتن گفت او از مرگ بن لادن راحتی فراوانی احساس می کند. او گفت بن لادن به نمادی برای هرج و مرج و ترور نه فقط در آمریکا بلکه در سطح بین المللی تبدیل شده بود. تارین گفت «قربانیان بن لادن همه را شامل می شدند. برای او مهم نبود که آنها مسلمان هستند، یا مسیحی یا یهود یا پیرو دین دیگری. این عمل خشونتی بی محابا و گسترده بود که او و القاعده هدایت می کردند.»

تارین ابراز امیدواری کرد که مرگ بن لادن فصل جدیدی در مناسبات با جهان اسلام بگشاید. او گفت «اسامه بن لادن و ایدئولوژی اش، روز به روز بیشتر در کشورهایی که بیشترین جمعیت آنها مسلمان هستند نامربوط شده اند، و ما این حالت را در چند ماه گذشته با بهار عرب دیده ایم.»

هیلاری کلینتون گفت «تاریخ ثبت خواهد کرد که مرگ بن لادن در زمان حرکت های بزرگ به سوی آزادی و دمکراسی روی داد، زمانی که در آن مردم در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا حکایت ها و مفاهیم افراطی را رد می کنند و یک راه پیشرفت صلحجویانه را بر پایه حقوق و آرمان های جهانی فراهم می آورند.» کلینتون گفت «این بهترین راه برای رد القاعده و ایدئولوژی زشت و شنیع آن است.»

XS
SM
MD
LG