لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۴

پرزیدنت اوباما: ایران باید به حقوق مردم خود احترام بگذارد


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در پاسخ به سرکوب خشونت بار معترضین در ایران، که گزارش می رسد به مرگ چندین نفر، و نیز دستگیری صدها نفر، از جمله چهره های سیاسی و فعالان حقوق بشر منجر شد، گفت: «ایالات متحده در محکوم ساختن قاطع خشونت و سرکوب ناعادلانه شهروندان بی گناه ایران، به جامعه بین المللی می پیوندد.»

بنا به گزارش های خبری، هزاران بسیجی مسلح به چماق، باتون های برقی، و گاز اشک آور، به صدها دانشجو حمله کردند. گزارش می رسد غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران، اعلام کرد نیروهای امنیتی به تظاهر کنندگان یا خانواده های آنها «ترحمی نشان نخواهند داد.»

ادامه سرکوب ، از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، با انتقاد شدید بین المللی روبرو شده است.

پرزیدنت اوباما گفت: «ماه ها است که مردم ایران در جستجوی چیزی بیشتر از استفاده از حقوق جهانی خود نبوده اند. هر بار که آنها چنین کرده اند، با مشت آهنین بیرحمی، حتی در زمان های سوگواری و روزهای مقدس، روبرو شده اند. و هر بار که چنین اتفاقی افتاده است، جهان با تحستین عمیق شجاعت و اعتقاد مردم ایران را، که بخشی از تمدن بزرگ و دیرپای ایران هستند، شاهد بوده است.»

پرزیدنت اوباما یادآور شد که «آنچه در داخل ایران می گذرد درباره آمریکا یا هیچ کشور دیگری نیست. مربوط به مردم ایران و آرمان های آنها برای عدالت و زندگی بهتر است. «آقای اوباما گفت: «تصمیم رهبران ایران به حکومت از راه هراس آفرینی و بیداد، موفق نخواهد شد این آرمان ها را از بین ببرد.»

پرزیدنت اوباما در یادآوری سخنان خود در اوسلو، هنگام قبول جایزه صلح نوبل گفت: آنچه در ایران می گذرد «گویای زمانی است که دولت ها بیشتر از قدرت هر ملت دیگری، از آرمان های مردم خود می ترسند.»

ایالات متحده همراه با تمام ملت های آزاد در کنار کسانی که در جستجوی حقوق جهانی خود هستند ایستاده است. پرزیدنت اوباما گفت آمریکا از دولت ایران می خواهد «به تعهدات بین المللی خود که باید به حقوق مردمش احترام بگذارد، عمل کند.»، همچنین می خواهد «کسانی که ناعادلانه بازداشت شده اند فورا آزاد شوند.» او گفت: «ایالات متحده همچنان شاهد حوادث خارقالعاده ای که در ایران می گذرد خواهد بود. و من یقین دارم که تاریخ در کنار جویندگان عدالت خواهد ایستاد.»

XS
SM
MD
LG