لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

پرزیدنت باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به یکصد و بیستمین دریافت کننده جایزه صلح نوبل تبدیل شد


امسال پرزیدنت باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به یکصد و بیستمین دریافت کننده جایزه صلح نوبل تبدیل شد. کارهای آقای اوباما در جهت بوجود آوردن یک جهان آزاد از تسلیحات اتمی، طرح های او برای مبارزه با تغییر آب و هوا، و حمایت از سازمان ملل متحد، و نیز توانایی وی در دادن امیدی تازه به مردم سراسر جهان، از جمله دلایلی بودند که کمیته جایزه نوبل را واداشت جایزه صلح را به مردی که فقط تازه کار خود را به عنوان رییس جمهوری آغاز کرده است، اهدا کند.

پرزیدنت اوباما جایزه را رسما با ابراز «سپاسگزاری عمیق» و به عنوان«افتخاری بزرگ» پذیرفت، در همین حال قبول کرد در ستودن فرمانده کل قوای کشوری که در دو جنگ درگیر است به عنوان یک صلح ساز، مغایرتی وجود دارد. او گفت : «من با درک دقیق هزینه مناقشه مسلحانه به اینجا آمده ام.. با پرسش های فراوان دشوار درباره ارتباط بین جنگ و صلح، و کوشش های ما برای جایگزین کردن یکی با دیگر:
***زمان هایی وجود دارد که ملت ها به صورت فردی یا هماهنگ با دیگران استفاده از زور را نه فقط لازم بلکه از نظر اخلاقی قابل توجیه خواهند یافت... زیرا اشتباه نکنیم، در جهان شیطان و نیروهای شیطانی وجود دارند. یک جنبش خالی از خشونت نمی توانست ارتش های هیتلر را متوقف کند. مذاکرات نمی تواند رهبران القاعده را متقاعد سازد سلاح هایشان را زمین بگذارند. گفتن این که زور گاهی لازم است، موردی برای بدگمانی بوجود نمی آورد. شناخت تاریخ است، کاستی های انسان و حدود دلیل و منطق را نشان می دهد.»

آقای اوباما گفت با این حال ما می توانیم از سه راه صلحی عادلانه و بادوام برقرار کنیم. نخست، رژیم های قانون شکن باید مسئول شناخته شوند، و دوم، ما باید تشخیص دهیم که اگر به حقوق بشر احترام گذاشته نشود، صلح، قولی توخالی خواهد بود. و سوم، یک صلح عادلانه باید امنیت اقتصادی و فرصت را شامل شود. توافق درمیان ملت ها، نهادهای نیرومند. حمایت از حقوق بشر، و سرمایه گذاری درتوسعه را ایجاب می کند.»

رییس جمهوری آمریکا اظهار داشت: «ما می توانیم قبول کنیم که سرکوب و اختناق همیشه با ما خواهد بود، با این حال برای عدالت تلاش کنیم. ما می توانیم سماجتِ فساد و تباهی را بپذیریم، و باز برای شان و والایی انسان کار کنیم. ما می توانیم بفهمیم که جنگ خواهد بود، با این حال برای صلح بکوشیم. ما می توانیم چنین کنیم زیرا این، تاریخ پیشرفت انسان است، امید تمام مردم جهان است، و در این لحظه چالش، انجام این مهم باید کار ما در این جا، در روی زمین باشد.»

XS
SM
MD
LG