لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ ایران ۲۰:۱۹

کلینتون: پاکستان آینده ای امید بخش دارد


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است ایالات متحده در جستجوی مشارکتی نیرومند تر با پاکستان است. او می گوید: «ما نمی خواهیم ارحجیت های خود را بر پاکستان تحمیل کنیم، یا قضاوت های دولت را مردود بدانیم یا خواست و اراده مردم را نادیده بگیریم. ما خواهان مناسباتی بر اساس احترام متقابل و مسئولیت مشترک هستیم.»

ایالات متحده در ماه های اخیر گام های عمده ای برای حمایت از پاکستان برداشته است، و این در حالی است که اسلام آباد در تلاش است نهادهای دمکراتیک را تقویت کند، توسعه اقتصادی را پیش ببرد، بر فرصت ها بیافزاید و گروه های افراطی را که امنیت پاکستان و آمریکا را تهدید می کنند، شکست دهد.

ایالات متحده نیمی از کمک های بین المللی به خانواده های آواره و دربدر در مناطق قبیله ای پاکستان، از جمله سوات، بوِنِر، باجور، و وزیرستان جنوبی را تامین کرده است. بخش دیگری از کمک آمریکا کوشش هایی را برای تعمیر و نوسازی نیروگاه ها در بر می گیرد. هدف، پایان دادن به کمبود مزمن انرژی است که موجب خاموشی هایی در سراسر پاکستان می شود، خانواده ها را روزها در تاریکی نگاه می دارد و صاحبان کارخانه ها و نهادهای بازرگانی را ناچار می کند آنها را ببندند.

اما برای رسیدن به هدف پیشرفت دراز مدت، پاکستان باید نهادهای دمکراتیک خود را تقویت کند. اینکار به دولت کمک خواهد کرد به شهروندانش پاسخگو تر شود، بر حمایت از برنامه های آینده بیافزاید، و مسلم سازد که نیازهای تمام مردم پاکستان به حساب آورده شود. آمریکا برای پشتیبانی از پیشرفت به سوی دمکراسی نیرومند تر، کمک های غیر نظامی به پاکستان را افزایش داده است.

در این میان، امنیت در کشور، در حالی که مردان، زنان و کودکان بی گناه پاکستانی در حملات تروریستی کشته می شوند، همچنان نگرانی عمده ای است. ارتش پاکستان علیه طالبان پاکستانی می جنگد و آمریکا بر کوشش های خود برای کمک به آن افزوده است. پاکستان در کمک به نیروهای بین المللی کمک امنیتی که در افغانستان می جنگند نقشی مهم برعهده دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت پاکستان آینده ای امید بخش دارد که به یک نماد دمکراسی و مدلی برای توسعه نه فقط در جنوب آسیا، بلکه در سطح جهانی، و به ویژه در جهان اسلام تبدیل شود.

XS
SM
MD
LG