لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۳

ناتو از استراتژی آمریکا در افغانستان حمایت می کند


ناتو از استراتژی آمریکا در افغانستان حمایت می کند
ناتو از استراتژی آمریکا در افغانستان حمایت می کند

هم پیمانان ایالات متحده آمریکا در ناتو گفته اند از پیشرفت ماموریت جاری در افغانستان قاطعانه حمایت می کنند. آندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو گفت «تصمیم پرزیدنت اوباما به افزایش قابل ملاحظه تعداد نیروهای آمریکا در عملیات ناتو، قاطعیت او و رویکردی را که نسبت به استراتژی سیاسی گسترده تر برای موفقیت دارد، ثابت می کند. سهم ایالات متحده در ماموریت جاری در افغانستان، که ناتو رهبری آنرا بر عهده دارد، همیشه مهم بوده است، و حالا حتی مهمتر است.»

راسموسن گفت «اما این فقط یک ماموریت آمریکایی نیست. دست کم بیست و پنج کشور اعلام کرده اند در سال ۲۰۱۰ نیروهای بیشتری برای پیوستن به سی هراز سرباز آمریکایی در افغانستان خواهند فرستاد. متحدان آمریکا حدود ۷ هزار سرباز جدید پیشنهاد کرده اند، و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفت «با این حال، ما روی آن حساب می کنیم.» او گفت «این آزمایشی مهم برای ناتو است که بزرگترین و موفق ترین اتحادیه نظامی در تاریخ بوده است... و مهم است که ما در قاطعیت خود استوار باشیم و ببینیم این ماموریت پیش می رود.» وزیر امور خارجه آمریکا گفت «ما برای محروم ساختن القاعده از یک پناهگاه امن، متوقف ساختن پیشروی طالبان، و محروم کردن آنها از کسب توانایی سرنگونی دولت افغانستان، و تقویت توانایی افغان ها برای بر عهده گرفتن مسئولیت های امنیتی، با یکدیگر کار خواهیم کرد.»

دست یافتن به این هدف ها در افغانستان، کارهای نظامی در ترکیب با یک برنامه دراز مدت کمک غیر نظامی را ایجاب خواهد کرد. هدف این است که کمک های اقتصادی با تاثیر بالا برای تقویت بخش کشاورزی افغانستان، کانون سنتی اقتصاد کشور، فراهم شود. این برنامه شغل ایجاد خواهد کرد، عایدات طالبان از محل کشت خشخاش را کاهش خواهد داد، و به خارج شدن شورشیان از جبهه کمک خواهد کرد.

استراتژی جدید همچنین به منطقه مرزی بین افغانستان و پاکستان، که طالبان در آنجا ریشه گرفته اند، می پردازد. آمریکا توانایی پاکستان را در هدف گرفتن گروه های افراطی، که هر دو کشور را تهدید می کنند، تقویت خواهد کرد.

هیلاری کلینتون گفت در نهایت فقط مردم افغانستان می توانند تصمیم بگیرند چه نوع کشوری می خواهند برای خود و فرزندانشان بسازند. «فقط مردم پاکستان می توانند آینده دمکراتیک کشورشان را مسلم سازند.»

XS
SM
MD
LG