لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۸

ایران باید آمریکاییان را آزاد کند


ایران باید آمریکاییان را آزاد کند
ایران باید آمریکاییان را آزاد کند

انتشار خبر آزادی پنج قایقران بریتانیایی که ناخواسته در آبهای ایران سرگردان شده بودند، بسبار خوشایند است. به گفته رادیوی دولتی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیانیه ای صادر کرد که در آن گفته می شد: «ما به این نتیجه رسیدیم که آنها به اشتباه وارد آبهای ساحلی ایران شدند.» پنج قایقران روز ۴ آذر ماه (۲۵ نوامبر) در خلیج فارس بازداشت شدند و پس از شش روز آزادی خود را بازیافتند.

با این حال، چند آمریکایی که به وسیله مقامات ایران بازداشت شده اند، چنین خوش شانس نبوده اند. در ژوئیه گذشته، سه کوهنورد جوان آمریکایی در عراق تصادفا از یک ناحیه مرزی با ایران، که به خوبی علامت گذاری نشده، گذشتند. آنها، جوشوا فتال، شین بوئر، و سارا شورد، دستگیر و از آن زمان زندانی بوده اند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، گفت سه نفر با ورود غیر قانونی به کشور مرتکب جرم شدند، و یک دادستان در تهران گفت آنها ممکن است به جاسوسی متهم شوند، اما هیچ اتهام رسمی که اجازه دهد پرونده هایشان در دادگاه مطرح شود، عنوان نشده است.

یک مورد دیگر، به رابرت لوینسون مربوط می شود. شهروند آمریکایی که در ۹ مارس ۲۰۰۷ در جریان یک سفر کاری خصوصی به جزیره کیش، مفقود شد. هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، و رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، هر دو در بیانیه هایی به مناسبت یک هزارمین روز ناپدید شدن او، از دولت جمهوری اسلامی ایران خواستند به فراهم آوردن اطلاعاتی در مورد محل اقامت فعلی لوینسون و مسلم ساختن بازگشت فوری و سالم او نزد خانواده اش در آمریکا کمک کند.

هیلاری کلینتون یادآور شد مقامات ایران قول دادند اطلاعاتی را که در جریان تحقیق درباره ناپدید شدن لوینسون جمع کرده اند تقیسم کنند، اما هنوز به این قول وفا نکرده اند.

خانم کلینتون گفت موضوع لوینسون همچنان به صورت ارجحیتی برای ایالات متحده باقی است، حل پرونده های دیگر شهروندان آمریکایی که به گونه ای ناعادلانه در ایران بازداشت هستند، نیز چنین حالتی دارد. آنها عبارتند از سه کوهنورد آمریکایی، کیان تاجبخش پژوهشگر آمریکایی ایرانی تبار که در پی انتخابات ریاست جمهوری دستگیر و در یک محاکمه جمعی نمایشی به ۱۲ سال زندان محکوم شد، و رضا تقوی، بازرگان ۷۱ ساله آمریکایی را که در ماه مه ۲۰۰۸ دستگیر شد.

XS
SM
MD
LG