لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

رابرت گیبز: شکیبایی ما و جامعه بین المللی محدود است، و زمان سپری می شود


رابرت گیبز: شکیبایی ما و جامعه بین المللی محدود است، و زمان سپری می شود
رابرت گیبز: شکیبایی ما و جامعه بین المللی محدود است، و زمان سپری می شود

هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشانه ای از نگرانی فزاینده خود از عدم پای بندی ایران به تعهدات اتمی اش، برای نحستین بار در نزدیک به چهار سال قطعنامه ای صادر کرد که با نگرانی جدی یادآور می شود ایران، با سرپیچی از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، ساختن تاسیسات جدیدی را برای غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم آغاز کرد. این کار بدون اطلاع قبلی، و در نقض معیارهای امنیتی که ایران با آنها موافقت کرده است، صورت گرفت.

قطعنامه، ایران را ترغیب می کند عملیات ساختمانی را بی درنگ متوقف سازد، و از آن کشور به دلیل ادامه نادیده گرفتن قطعنامه های پیشین، که ایجاب می کند تمام فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم متوقف شود، انتقاد می کند. قطعنامه بر این واقعیت تاکید می گذارد که اعلام ساختن تاسیسات جدید، سطح اعتماد به این موضوع را که آیا تاسیسات اتمی اعلام نشده دیگری در ایران در دست ساختمان است یا نه، کاهش می دهد.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، در بیانیه ای گفت این قطعنامه «قاطعیت و یکپارچگی جامعه بین المللی را در مورد برنامه اتمی ایران نشان می دهد، و بر همفکری گسترده در دعوت از تهران برای پای بندی به تعهدات بین المللی خود و شفاف ساختن برنامه اتمی تاکید می گذارد.» گیبز گفت: «این واقعیت که بیست و پنج کشور از تمام نقاط جهان، از جمله تمام پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان از قطعنامه حمایت کردند، نشان می دهد که لازم است ایران به فوریت به کاهش فزاینده اعتماد بین المللی به مقاصدش توجه کند.»

ایالات متحده از پیشنهاد محمد البرداعی، مدیر سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی، برای تامین سوخت مورد نیاز رآکتور پژوهشی تهران حمایت می کند. هدف پیشنهاد این است که به تامین نیازهای پزشکی و انسانی مردم ایران کمک شود، در همین حال سطح اعتماد به مقاصد ایران بالا برود.

ایالات متحده حق ایران به برخورداری از انرژی اتمی صلحجویانه را قبول دارد و همچنان آماده است با آن کشور برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک به منظور بر طرف ساختن نگرانی های ناشی از برنامه اتمی کشور کار کند، فقط در صورتی که ایران چنین راهی را بر گزیند.

ایران، تا امروز، حاضر نشده است در جلسه پیگیری نشست اول اکتبر با کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک، در صورتی که برنامه اتمی آن در دستور مذاکرات قرار داشته باشد، شرکت کند.

رابرت گیبز گفت: «شکیبایی ما و جامعه بین المللی محدود است، و زمان سپری می شود. اگر ایران از انجام تعهداتش خودداری کند، آنگاه مسئول انزوای فزاینده خود و پیامدهای دیگر خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG