لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۲:۰۷

پرزیدنت اوباما: اطلاعات هر قدر آزاد تر جریان پیدا کند، جامعه نیرومند تر می شود


پرزیدنت اوباما: اطلاعات هر قدر آزاد تر جریان پیدا کند، جامعه نیرومند تر می شود

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید اطلاعات هر قدر آزاد تر جریان پیدا کند، جامعه نیرومند تر می شود، زیرا شهروندان می توانند دولت های خود را مسئول بدانند. گردش آزاد اطلاعات و عقاید، که شالوده بازرگانی الکترونیک در جهان را تشکیل می دهد، همچنین موجب گسترش رشد اقتصادی و کامیابی می شود. حقوق آزادی بیان و آزادی اطلاعات در اینترنت یک منبع قدرت است و باید تشویق شوند.

متاسفانه، این حقوق تهدید می شوند. بسیاری از دولت ها راه را بر انتشار اطلاعات و عقاید در اینترنت می بندند و کسانی را که از آن برای برقراری ارتباط استفاده می کنند هدف آزار قرار می دهند یا مجازات می کنند. سال گذشته، شاهد سرکوب وبلاگ نویس ها در ایران، افزایش سانسور در چین و حمله به کافه های اینترنتی در برمه بود. همچنین، نبود رقابت و مقررات شفاف و روشن، از رشد شبکه اینترنتی و ارتباط از راه دور جلوگیری می کند.

سازمان گزارشگران بدون مرز گزارش می دهد که در حال حاضر ۷۰ ناراضی اینترنتی در سراسر جهان، به دلیل مطالبی که در اینترنت منتشر کرده اند، در بازداشت هستند. علاوه بر زندانی شدن افراد به علت چنین اقدامی، شکل های جدید سانسور در اطراف جهان آشکار می شود. برخی دولت ها وب سایت ها را با گفته ها، تفسیرها و نوشته های طرفداری از دولت پر می کنند و وب سایت های مخالف را به باد حمله می گیرند، در حالی که دیگران به ایجاد فایروال و دیوارهای امنیتی پیشرفته برای فیلتر کردن اطلاعات و بستن وب سایت ها ادامه می دهند.

هیچ کشوری نباید گردش آزادنه اطلاعات را سرکوب کند. آزادی بیان و نوشتار آزاد و انتقادی، حقی اساسی است. نه فقط در آمریکا، بلکه در سراسر جهان، جریان آزاد اطلاعات با مسئول دانستن رهبران و تشویق بحث های آزاد، موجب پیشبرد دولتمداری خوب و بهبود اداره امور شده است.

XS
SM
MD
LG