لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

وزارت امور خارجه آمریکا گزارش سال ۲۰۰۹ آزادی بین المللی مذهب را منتشر کرد


وزارت امور خارجه آمریکا گزارش سال ۲۰۰۹ آزادی بین المللی مذهب را منتشر کرد
وزارت امور خارجه آمریکا گزارش سال ۲۰۰۹ آزادی بین المللی مذهب را منتشر کرد

کلینتون گفت حق اعتقاد هر انسانی به یک مذهب و عمل به آن، مختص آمریکا نیست

وزارت امور خارجه آمریکا گزارش سال ۲۰۰۹ آزادی بین المللی مذهب را منتشر کرده است. گزارش، که فراگیر ترین تحقیق درباره وضعیت آزادی مذهبی در جهان است، این موضوع را بررسی می کند که دولت ها در ۱۹۸ کشور و سرزمین چگونه از آزادی مذهبی حافظت می کنند یا از انجام آن خودداری می ورزند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفت این گزارش، کردارهای نادرست دولت ها و جوامع را برجسته می سازد و توجه را به گام های مثبت بسیاری از کشورها و سازمان ها در جهت پیشبرد آزادی و هماهنگی بین مذاهب جلب می کند.

کلینتون گفت حق اعتقاد هر انسانی به یک مذهب و عمل به آن، مختص آمریکا نیست. مقوله ای از آزادی است که اعلامیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی آنرا برای همه تضمین می کند. آزادی مذهبی الهام بخش خدمت بر پایه مذهب است، و شکیبایی و احترام در میان جوامع گوناگون را تقویت می کند. کشورهایی که به آزادی مذهب احترام می گذارند دموکرات تر و بنابراین، با ثبات تر، امن تر و کامیاب تر هستند.

هیلاری کلینتون گفت: سنت دیرینه کثرت گرایی مذهبی، آمریکا را تقویت کرده است. اما کسانی هستند که ادعا می کنند بهترین راه پیشبرد آزادی مذهبی، اجرای سیاست های به اصطلاح ضد افترا است. اما این سیاست ها، آزادی بیان و آزادی مذهب را محدود می سازند و ایالات متحده چنین نگرشی را رد می کند.

وزیر امور خارجه گفت: «توانایی یک فرد در انجام شعائر مذهبی اش، مانعی برای آزادی بیان دیگران نیست. حفاظت از سخن گفتن درباره مذهب، به ویژه مهم است زیرا افراد دارای مذاهب گوناگون به ناچار نظریات مختلفی درباره پرسش ها و مسائل مذهبی خواهند داشت. با آنها باید با شکیبایی برخورد شود، نه با سرکوب بحث و گفتمان.»

خانم کلینتون گفت: «امید ما این است که گزارش آزادی بین المللی مذهب، جنبش های فعلی طرفدار آزادی مذهبی در سراسر جهان را تشویق کند و به پیشبرد گفت و شنود در میان دولت ها و در داخل جوامع منجر شود، تا آنها بتوانند درباره بهترین راه های کنار آمدن جوامع مذهبی با یکدیگر و حفاظت از حق هر فرد برای داشتن اعتقاد یا بی اعتقادی، به بحث و گفت و گو بنشینند.»

XS
SM
MD
LG