لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۷

افزایش نگرانی از اقدامات ایران


ایالات متحده آمریکا کوشش هایی را که برای ترغیب شورای امنیت به وضع تحریم های جدید علیه ایران در جریان است هدایت می کند. دلیل آن این است که دولت ایران حاضر نشده است قطعنامه های شورای امنیت را رعایت کند، غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد و نشان دهد که برنامه اتمی آن کاملا صلح جویانه است. اورانیوم با غِنای بالا می تواند برای تولید اسلحه اتمی بکار رود.

هیلاری کلینتون وزیرامورخارجه آمریکا در سفر اخیر به خاورمیانه گفت با اقدامات اخیر دولت ایران، از جمله ساختن تاسیسات اتمی پنهانی در نزدیکی شهر قم، بر شواهدی که حاکی است دولت ایران یک برنامه تسلیحات اتمی را دنبال می کند،افزوده می شود:

«عمیقا نگران کننده است، زیرا نه فقط تهدیدی مستقیم برای آمریکا است، بلکه بسیاری از دوستان، متحدان و شریکان ما در این منطقه و ورای آنرا تهدید می کند. همچنین بهانه یا انگیزه ای برای کشورهای دیگر فراهم می آورد که برنامه تسلیحات اتمی خود را دنبال کنند، چنین تحولی سطحی از بی ثباتی را که بویژه مفید نیست، بوجود می آورد.»

خانم کلینتون گفت رفتار دولت ایران با شهروندانش، نگرانی های آمریکا از مقاصد آنرا تقویت می کند:
«جهان با نگرانی شاهد حوادث چند ماه گذشته در ایران بوده است. ما از بازداشت های گسترده و محاکمات جمعی، از اعدام های سیاسی، ارعاب اعضای خانواده های مخالفان، و خودداری از دادن حق تشکیل گردهمایی های صلح جویانه و بیان به شهروندان ایران، آگاه هستیم.»

هیلاری کلینتون گفت آمریکا هنوز امیدوار است ایران تصمیم بگیرد جاه طلبی های تسلیحات اتمی را کنار بگذارد و احترام گذاشتن به حقوق مردم خود را آغاز کند. ولی ما فقط نمی توانیم امیدوار باشیم، مجبور هستیم برای متقاعد ساختن دولت ایران به دنبال نکردن تسلیحات اتمی، وارد عمل شویم.»

XS
SM
MD
LG