لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۵

روز جهانی ایدز


اول دسامبر، روز جهانی ایدز است. هدف از تعیین چنین روزی این بوده است که بر آگاهی جامعه جهانی از اپیدمی این بیماری و ویروس اچ آی وی افزوده شود.
بر اساس گزارش اخیر برنامه مشترک سازمان ملل متحد در مورد اچ آی وی و ایدز، از سال ۱۹۸۱ تقریبا ۶۳ میلیون نفر به اچ آی وی آلوده شده اند. و در پایان ۲۰۰۹، حدود ۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر، شامل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار کودک، گرفتار این ویروس بودند.
اریک گوسبی، سفیر و هماهنگ کننده کوشش های جهانی آمریکا برای مقابله با ایدز، گفت «روز جهانی ایدز هم یک روز یادآوری و هم روزی برای جشن گرفتن است. ما همه باید به فکر کسانی که جانشان را از دست دادند باشیم. به افتخار آنها است که ما هر روز برای فراهم آوردن راه های جلوگیری از گسترش ویروس اچ آی وی، و درمان و مراقبت برای میلیون ها نفر در سراسر جهان تلاش می کنیم.»
دکتر گوسبی گفت: «با این حال، همچنین روزی برای جشن گرفتن بخاطر کسانی است که زندگی آنها از برکت کوشش های جهانی برای نبرد با این بیماری ویرانگر، بهبود یافته و نجات داده شده است:
**** در سطح جهانی، در پایان سال ۲۰۰۹، حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در کشورهای دارای درآمد پایین و متوسط، تحت درمان قرار داشتند. برنامه اورژانس رییس جمهوری آمریکا برای کمک به مبتلایان به ایدز، پپفار، سهم عمده ای در این افزایش داشت.
دکتر گوسبی افزود که ایالات متحده آمریکا و کشورهای شریک آن بزودی از اقداماتی که به بیش از ۱۲ میلیون نفر در پرهیز از آلودگی به اچ آی وی کمک خواهد کرد، پشتیبانی خواهند کرد. این برنامه همچنین امکانات درمانی برای بیش از ۴ میلیون نفر، و مراقبت برای بیش از ۱۲ میلیون نفر فراهم خواهد آورد.
دکتر گوسبی گفت: «در این روز جهانی ایدز، ما بر کسانی که جانشان را از دست دادند ادای احترام می کنیم، و زندگی هایی را که نجات داده شدند جشن می گیریم. اما نباید به همین بسنده کنیم. با همکاری با یکدیگر، ما باید با سرمایه گذاری های هوشمندانه برای نجات جان های حتی بیشتر، بر تقویت موفقیت هایی که تا کنون به دست آمده است پای بند بمانیم.»

XS
SM
MD
LG