لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

مردم سوریه عمل می خواهند؛ نه حرف


بشار اسد رییس جمهوری سوریه از زمان آغاز اعتراضات علیه رژیم او در ماه مارس، سه بار با مردم سخن گفته است. آخرین اظهاراتش تکرار وعده های توخالی اصلاحات در زمانی در آینده بود، و بار دیگر «خرابکاران» خارجی را مسئول ناآرامی و درخواست های مردم برای پایان گرفتن حکومت خودکامه او دانست.

مردم سوریه ناباوری به کلمات بشار اسد را با تظاهرات بیشتر نشان دادند، حتی در حالی که معترضین در شهر های سراسر کشور با بیرحمی بی امان نیروهای دولتی روبرو بوده اند. مردم سوریه خواهان عمل هستند نه حرف.

بگفته ناظران حقوق بشر، در سه ماه گذشته بیش از ۱۳۰۰ تن در سوریه کشته شده اند، اکثریت آنها شهروندان غیر مسلح بودند. ده هزار نفر دستگیر شده اند، و گزارش های گسترده ای از نقض دهشتناک حقوق بشر توسط نیروهای دولتی منتشر شده است.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در مقاله ای در روزنامه الشرق الاوسط گفت در مورد ماهیت اعتراضات در سوریه تردیدی وجود ندارد: مردم حقوق جهانی خود را که از دیرباز محروم بوده اند می خواهند و دولتی را که از طریق وحشت حکومت می کند، استعدادهای آنها را با فساد بتاراج می برد، و آنان را از داشتن صدایی در آینده شان محروم نگاه می دارد، رد می کنند.

کلینتون از این که رییس جمهوری سوریه تاکیتک های متحد خود دولت ایران را بکار گرفته است ابراز تاسف کرد، دولتی که دو سال پیش اعتراضات انبوه مردم خود را، زمانی که آنها خواهان شمرده شدن رای هایشان و شنیده شدن صدایشان شدند، وحشیانه سرکوب کرد.

کلینتون گفت: پرزیدنت اسد با دنبال کردن ایران خود و رژیمش را در طرف نادرست تاریح می نشاند. او خواهد آموخت که مشروعیت از رضایت مردم بر می خیزد، و نمی تواند با گلوله و چماق بدست آید ... ما بی اعتنایی رژیم اسد به شهروندانش و مداخله نابکارانه ایران را محکوم می کنیم.

کلینتون گفت برای سوریه راه بازگشت وجود ندارد. کشور بسوی نظم سیاسی جدیدی پیش می رود و مردم سوریه باید کسانی باشند که آنرا شکل دهند.

کلینتون گفت شهر وندان سوریه می خواهند انتقال واقعی به دمکراسی و دولتی را که حقوق جهانی و آرمان های آنها احترام بگذارد ببینند. امریکا بر آن است در کنار مردم سوریه و حقوق جهانی آنها بایستد. آنان شایسته ملتی متحد و دمکراتیک و نیرویی برای ثبات و پیشرفت هستند. چنین ملتی برای سوریه، برای منطقه و برای جهان خوب خواهد بود.

XS
SM
MD
LG