لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۶

امریکا از عملیات صلحبانی سازمان ملل متحد حمایت می کند


افزایش کارآیی ماموریت صلحبانی سازمان ملل متحد یکی از بالاترین ارجحیت ها برای ایالات متحده امریکا است. صلحبانی چند جانبه راه باصرفه ای برای کمک به حفظ منافع استراتژیک و انسانی امریکا است. اما هنوز جا برای بهبود وجود دارد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در سخنانی در مقر سازمان ملل متحد گفت ، « بسیار اتفاق می افتد که ماموریت های سازمان ملل متحد ، علیرغم وظایف و تعهدات جاه طلبانه ، فاقد ظرفیت های اصلی هستند. هلیکوپتر، واحد های پزشکی، مربیان پلیس یا ابزار کافی برای پاسخگویی به بحران ها در اختیار ندارند.»

اعزام هیات ها بدون منابع لازم کارآیی آنها را کاهش می دهد و ایمنی پرسنل سازمان ملل متحد را بخطر می اندازد.

هیلاری کلینتون گفت بنابراین، بهبود مورد نظر با تعهدات و وظایف روشن ، معتبر و دست یافتنی برای تمام ماموریت های سازمان ملل متحد آغاز می شود.

در حالی که امریکا، از سال ٢٠٠٥، امکانات آموزشی برای بیش از ١١٨هزار صلحبان فراهم آورده و به اعزام ١١٠هزار پاسدار صلح از ١٩کشور به ١٩عملیات صلحبانی در سراسر جهان کمک کرده است، به اقدامات بیشتری نیاز است. به همین دلیل، امریکا از اصلاحات عملی که هیات های منطقه ای سازمان ملل متحد را قادر خواهد ساخت ، با سربازان و پلیس مجهز تر و آزموده تر، سریعتر اعزام شوند حمایت می کند. به این دلیل است که امریکا کوشش های خود را برای کمک به کشورهای دیگر جهت آموزش و تجهیز واحد های پلیس ، که از مهارت و تجربه لازم برای اجرای ماموریت ها برخوردار باشند، توسعه می دهد. این واحدها شکاف بین عملیات امنیتی کوتاه مدت و کار دراز مدت استقرار حکومت قانون را پر خواهند کرد. کلینتون گفت : « باید به افزایش تعداد پلیس و صلحبانان زن مخصوصا توجه شود.»

جمهوری دمکراتیک کنگو کشوری است که در آن صلحبانان سازمان ملل متحد نتوانسته اند از جمعیت غیر نظامی و شهروندان حفاظت کنند. هیلاری کلینتون گفت در آنجا خشونت جنسی و بر اساس جنسیت علیه غیر نظامیان به ابعادی غیر قابل تصور رسیده است. و علیرغم تصویب قطعنامه ای برای مبارزه با خشونت جنسی در مناطق مناقشه ، پیشرفتی صورت نگرفته است. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا اعلام کرد که ایالات متحده اعتبارات جدیدی برای اجرای آن قطعنامه، از جمله تاسیس دفتر نماینده ویژه و تقویت کوشش های آن برای حمایت از عدالت و اجرای قانون و پاسخگویی فراهم خواهد آورد.

ایالات متحده امریکا به این دلیل از عملیات صلحبانی سازمان ملل متحد حمایت می کند که چنین ماموریت هایی می تواند مناقشاتی را که می توانند ملت ها و مناطق را فرا بگیرند، مهار کند. صلحبانان می توانند به جلوگیری از تبدیل شدن کشورهای ضعیف به کشورهای شکست خورده کمک کنند، و کشورهایی را که در تلاش هستند در مسیر تبدیل شدن به شریکانی مولّد و کار آمد بحرکت در آیند، یاری دهند.

XS
SM
MD
LG