لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۸

پیشرفت در نیاز به وارد آوردن فشار بر ایران


درهفته های اخیر، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا برای بحث درباره خودداری ایران از انجام تعهدات بین المللی خود در ارتباط با برنامه اتمی، با نمایندگان کشورهای دیگر ملاقات کرده است. او براین عقیده است که بر قبول لزوم وضع مجازات هایی بر ایران، برای ترغیب رهبران آن به تغییر مسیرشان، افزوده می شود.

هیلاری کلینتون گفت: صراحت پرزیدنت باراک اوباما درباره یک استراتژی روشن نسبت به ایران مفید بوده است. این استراتژی رویکردی دو سویه است که آمادگی به تعامل با تهران و به کار بردن فشار برای تشویق آن به تعامل را شامل می شود. خانم کلینتون گفت:

*** ما تا امروز گروه به اصطلاح ۵ بعلاوه یک - بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین، روسیه و آمریکا – را متحد نگاهداشته ایم. ما بیانیه های قاطعی با چین و روسیه صادر کرده ایم که این رویکرد دو جانبه را تایید می کند. ما به کشورهایی که، دست کم تا حدودی، نسبت به اقدامی علیه ایران مردد هستند، آنچه را سعی داریم به دست آوریم نشان داده ایم و به مشکلاتی که از ناحیه ایران متوجه آنها است اشاره کرده ایم.

هیلاری کلینتون گفت در سال گذشته پیشرفت بسیار زیادی با روسیه صورت گرفته است، مسکو اینک تشخیص می دهد که ایجاب می کند فشار بر ایران افزوده شود. او گفت چین نیاز دارد متقاعد شود به راه افتادن مسابقه تسلیحاتی در خلیج فارس، که موجب بی ثباتی کشورهای عمده تولید کننده نفت بشود، به نفع آن نیست. خانم کلینتون گفت: چین باید ببیند بین ادامه وضع موجود، که می تواند به بی ثباتی بیشتر منجر شود، یا ایستادن در کنار جامعه بین المللی در کوشش برای تغییر محاسبات استراتژیک ایران، کدامیک را انتحاب کند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «ایران جز وضع هزینه های بیشتر و فشار در برابر گام های تحریک کننده آن، چندان گزینه ای برای جامعه بین المللی باقی نگذاشته است.» تعهد روشن آمریکا به تعامل، سرسختی ایران را فاش ساخته و موجب شده است کشورهایی که تمایلی به واردآوردن فشار بر تهران نداشته اند، در موضع خود بازنگری کنند.

XS
SM
MD
LG