لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۷

ایران ویژگی خود را بعنوان حامی تروریسم حفظ می کند


در گزارش سالیانه وزارت امور خارجه آمریکا درباره تروریسم بین المللی که اخیرا منتشر شد، جمهوری اسلامی ایران ویژگی نکوهیده «فعالترین حامی تروریسم در جهان» را حفظ می کند.
دانیل بنیامین، هماهنگ کننده دفتر ضد تروریسم، هنگام ارائه گزارش به رسانه ها درباره نقش ایران سخن گفت:
**** ایران از دیر باز مهمترین حامی تروریسم بوده است و از حزب الله، و نیز حماس و دیگر گروه های فلسطینی، که صلح با اسراییل را رد می کنند، پشتیبانی کرده است. حمایت مالی، مادی و لجیستیکی ایران از گروه های تروریستی و ستیزه گر در خاورمیانه و آسیای میانه، مستقیما بر کوشش های بین المللی برای پیشبرد صلح تاثیر داشته است. ثبات اقتصادی در خلیج فارس را تهدید کرده، صلح شکننده در جنوب لبنان را به خطر انداخته و موجب تضعیف رشد دمکراسی شده است.

گزارش می گوید نیروی قدس، یک شاخه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مکانیسم اصلی رژیم ایران برای پرورش تروریست ها و حمایت از آنها در خارج است. به دادن آموزش و اسلحه به ستیزه گران در عراق، که سربازان عراقی و ائتلاف، و نیزغیر نظامیان را کشته اند، ادامه می دهد. نیروی قدس همچنین آموزش و اسلحه برای طالبان در افغانستان فراهم می آورد.
گزارش یاد آور می شود افزون بر این، نیروی قدس بود که در آغاز حمله به انجمن یهودیان در بوئنوس آیرس در آرژانتین در سال ۱۹۹۶ را پیشنهاد کرد. آن حمله تروریستی به مرگ ۸۵ غیر نظامی و مجروح شدن بیش از ۱۵۰ نفر دیگر منجر شد. دولت آرژانتین اعضای ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی قدس، و مقامات دولت ایران را به اتهام نقش هایی که در حمله ایفا کردند، تحت پیگرد قرار داده است. در سال ۲۰۰۷، اینترپول برای شش نفر که در ارتباط با بمب گذاری درمرکز یهودیان تحت تعقیب هستند، یک هشدار بین المللی صادر کرد. یکی از آنها، احمد وحیدی، وزیر فعلی دفاع ایران است.

ایران، آنگونه که پرزیدنت اوباما گفته ست، سرزمین ملتی بزرگ با گذشته ای بزرگ است. حمایت دولت ایران از تروریسم و سازمان های تروریستی نه فقط خون بی گناهان را به زمین می ریزد، بلکه ناب ترین سنت های ایران را لکه دار می کند. چنین حمایتی از تروریسم باید متوقف شود.

XS
SM
MD
LG