لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۱

جابجایی ساکنان اردوگاه حریت


روز ۳۱ ماه مه، ۳۰ عضو سازمان مجاهدین خلق ایران از اردوگاه حریت در عراق وارد تیرانا، پایتخت آلبانی، شدند. این کار بر اساس توافقنامه ای بین دولت آلبانی و دفتر کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد، یو- ان - اچ – سی- آر، انجام گرفت که براساس آن آلبانی موافقت کرد ۲۱۰ نفر از ساکنان اردوگاه حریت را برای اسکان موقت قبول کند. نخستین گروه شامل ۱۴ نفر روز ۱۶ مه وارد شدند.

ایالات متحده آمریکا از پیشنهاد سخاوتمندانه دولت آلبانی به ساکنان اردوگاه حریت و یو- ان -اچ – سی – آر تقدیر می کند. آلبانی همچنان شریک نیرومند آمریکا در کمک به صلح و ثبات در عراق است.

اعضای سازمان مجاهدین خلق از صدام حسین دیکتاتور سابق عراق، که آنها را در اردوگاه اشرف در استان دیاله اسکان داد، حمایت کردند. در ۲۰۱۲، بر اساس شرایط یادداشت تفاهم بین سازمان ملل متحد و دولت عراق، مورخ ۲۵ دسامبر ۲۰۱۱، آنها از اردوگاه اشرف به اردوگاه حریت در خارج از بغداد منتقل شدند، تا سازمان ملل متحد نیازها و گزینه های جابجایی اعضای سازمان در خارج از عراق را بررسی کند.

ایالات متحده آمریکا بار دیگر از سازمان مجاهدین خلق می خواهد با روند کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد برای انتقال ساکنان اردوگاه حریت به خارج از عراق کاملا همکاری کند. جابجایی آنها برای تضمین ایمنی و امنیت اعضا، بویژه در پی حمله تروریستی ۹ فوریه که در آن هشت تن کشته شدند، اساسی است.

رهبری سازمان مجاهدین خلق ایران مسئول است مشارکت کامل و فوری ساکنان را در روندهای مصاحبه و راهنمایی که ناظران حقوق بشر کمیساریا می خواهند تسهیل کند. رهبری سازمان مجاهدین خلق متعهد است مسلم سازد ساکنان اردوگاه حریت قادر شوند آشکارا و آزادانه با ناظران حقوق بشر سازمان ملل متحد، پرسنل کمیساریا و نمایندگانی از هیات کمک سازمان ملل متحد برای عراق ، ملاقات کنند.

آمریکا برحمایت نیرومند خود از کار کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان وهیات کمک سازمان ملل متحد، و کار خستگی ناپذیر مارتین کوبلر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای کمک و اسکان دوباره ساکنان اردوگاه حریت بار دیگر تاکید می گذارد.

ایمنی وامنیت ساکنان همچنان نگرانی بزرگی است. به این دلیل است که مهم است مقتضیات امنیتی برای حفاظت از ساکنان مطابق یادداشت تفاهم بین سازمان ملل متحد و دولت عراق رعایت شود.
XS
SM
MD
LG