لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۶

زندانیان سیاسی ایران را آزاد کنید


دولت ایران، جعفر پناهی فیلمساز مشهور را از زندان آزاد کرده است. او از هنگام دستگیری در اوایل مارس در تهران به اتهام طرح ریزی ساختن فیلمی درباره خشونت در پی انتخابات ریاست جمهوری در خرداد گذشته زندانی بوده است. فعالان برجسته حقوق بشر، روزنامه نگاران، هنرمندان، و فیلمسازان در سراسر جهان با همبستگی، بازداشت پناهی را محکوم کردند و خواهان آزادی او شدند. پناهی روز ۲۵ ماه مه با یک وثیقه ۲۰۰ هزار دلاری آزاد شد.

آزادی پناهی خبری خوشایند است. با این حال، نگرانی های عمیق در مورد افزایش قابل ملاحظه دستگیری های خودسرانه در ایران در سال های گذشته و نبود یک روند قضایی عادلانه و شفاف باقی است.

جامعه بین المللی همچنین نگران ایرانیانی است که به دلیل باورهایشان زندانی شده اند و ناچار هستند شرایط دشواری را تحمل کنند؛ از جمله دوره های طولانی حبس های انفرادی، تاکتیک های غیر قانونی فشار، و کافی نبودن مراقبت های پزشکی و درمانی.

مجید توکلی دانشجو و فعال حقوق بشر در هفتم ماه دسامبر سال ۲۰۰۹ در پی سخنرانی در روز دانشجو دستگیر شد. دادگاه او را در محاکمه ای بدون حضور وکیل یا هیات منصفه به هشت سال زندان محکوم کرد. به گفته اعضای خانواده توکلی، او روز ۲۲ ماه مه اعتصاب غذا را آغاز کرد. آنها فوق العاده نگران سلامت مجید هستند و بر این باورند که اعتصاب غذا زندگی اش را به خطر می اندازد.

ایالات متحده آمریکا از ایران خواسته است تمام کسانی را که به گونه ای ناعادلانه به دلیل استفاده از حقوق خود برای بیان صلح جویانه نظریات و عقایدشان بازداشت شده اند آزاد کند. این درخواست به ویژه در پی اعدام های شتابزده اخیر و اعلام این که احکام مرگ تعداد بیشتری از شهروندان ایران تایید شده فوریت پیدا می کند. آنها پس از محاکمات غیر عادلانه در ارتکاب جرائم امنیتی مجرم شناخته شدند.

پرزیدنت باراک اوباما در پیام نورزوی خود به مردم ایران گفت، دفاع از حقوقی که باید تمام انسان ها را شامل شود، تعهد و مسئولیت آمریکا است:

*** از جمله حق آزادی بیان، تجمع بدون ترس، حقوق مساوی در برابر قانون و عدالت، و بیان نظریات و عقاید بی آنکه شما یا خانواده شما با تلافی جویی روبرو شوید.

پرزیدنت اوباما گفت آمریکا خواهان آینده ای است که در آن ایرانیان بتوانند از حقوقشان استفاده کنند، و از دولت ایران خواست به مسئولیت های بین المللی اش عمل کند، در همین حال به شان و منزلت و حقوق انسانی اساسی مردم خود احترام بگذارد.

XS
SM
MD
LG