لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۶

عراق برای برگزاری انتخابات آماده می شود


در عراق به زودی انتخابات پارلمانی برگزار خواهد شد، و این گامی است که برای تقویت دمکراسی آن حیاتی است.

ژنرال ری اودیرنو، فرمانده نیروهای آمریکا در عراق گفت: «این انتخابات برای همه در منطقه مهم است، برای مردم عراق، و برای مردم خارج از منطقه، زیرا می تواند بر ثبات نه تنها عراق، بلکه بطور کلی در خاورمیانه اثر بگذارد.»

ژنرال اودیرنو گفت به کشورهای اطراف عراق نباید اجازه داده شود به هیچ صورتی در انتخابات نفوذ کنند. «برنامه های متفاوتی وجود داشته است، برخی از سوی کشورهای عرب سنی، برخی از طرف کشورهای عرب شیعه و ایران که سعی دارند انتخابات را به جهت خاصی سوق دهند... آنچه ما می خواهیم این است که انتخابات یکدست و درباره عراق باشد، نه درباره دیگر کشورهای منطقه ای.»

مردم عراق درباره آنچه از دولت می خواهند به آن توجه کند روشن هستند، و آن منافع فرقه ای نیست. ژنرال اودیرنو گفت: «نظرسنجی های زیادی در عراق صورت می گیرد، و همه آنچه را برای عراقی ها مهم است به خوبی روشن می کند». اقتصاد و شغل، شماره یک است. شماره ۲، سرویس های اساسی است، مانند برق و آب. نهایتا، این ها مسائلی است که سیاستمداران عراق نیاز خواهند داشت به آنها بپردازند.»

در این میان، شالوده برگزاری انتخابات موفق در ۷ مارس ریخته می شود. بیش از شش هزار کاندیدا و ۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار رای دهنده ثبت شده وجود دارند. ۳۰۰ هزار کارمند حوزه های رای گیری آماده هستند انتخابات را بر گزار کنند. حدود ۵۰ هزار صندوق اخذ رای در بیش از ۹ هزار مرکز رای گیری قراد داده شده اند. همچنین رای دهندگانی خار از عراق در شانزده کشور خواهند بود، و آمریکا انتظار دارد شمار زیادی از عراقی های مقیم این کشور در انتخابات شرکت کنند. تیم های ناظر بین المللی افزون بر تیم های آمریکایی در سراسر عراق مستقر خواهند شد.

کریستوفر هیل، سفیر آمریکا در عراق، گفت ایالات متحده به مردم عراق از نظر تامین امنیت کمک می کند و آنچه را در توان دارد برای تضمین موفقیت انتخابات انجام می دهد. او گفت: «عراق فرصتی عظیم برای ایجاد رابطه ای بهتر در داخل منطقه دارد، اما همچنین فرصت بسیار بزرگی برای جبران زمان های از دست رفته از نظر رفتار به عنوان یک عضو کامل جامعه بین المللی فراهم آمده است.»

کریستوفر هیل گفت: «ایالات متحده آمریکا بسیار مشتاق است که مناسباتی نیرومند و دیرپا با یک عراق دمکراتیک داشته باشد، و به گمان من این انتخابات عنصر بسیار مهمی از آن رابطه، در حالی که پیش می رویم، خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG