لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۴

۳۲ سال جمهوری اسلامی


۱۲ فروردین در ایران،روز جمهوری اسلامی اعلام شده است. روزی که زمان تاسیس رسمی دولت اسلامی در سال ۱۹۷۹، در پی انقلابی که شاه را سرنگون کرد و با رای مردم در حمایت از تغییر شکل دولت انجام شد.

در آیین های بزرگداشت این روز ، رژیم ایران علاقه دارد به شعار رایج در جریان انقلاب« استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» به عنوان نماد و تجسم روحیه و اراده مردم ایران از آن روز تا امروز اشاره کند. اما ۳۲ سال بعد ،دشوار است که کلماتی نظیر آزادی و جمهوری اسلامی را در کنار هم گذاشت. در حالی که اعتراض علیه دولت های خودکامه در سراسر خاورمیانه ادامه دارد، رهبران ایران به سرکوب بی رحمانه همه کسانی که آنان را چالش هایی برای قدرت خود تلقی می کنند، ادامه می دهند.

از جمله در ماه فوریه، نیروهای امنیتی دولت دو رهبر ارشد مخالف میر حسین موسوی و مهدی کروبی ، همراه با همسرانشان - را در بازداشت خانگی قرار دادند. همه ارتباط های آنان با جهان خارج قطع شده است. روز ۱۰ فروردین، زمانی که پدر موسوی، میر اسماعیل موسوی، درگذشت، دست کم هفت فعال اوپوزیسیون در مراسم تشییع جنازه او دستگیر شدند. صدها زندانی سیاسی، از جمله روزنامه نگاران، وکلا، مدافعان حقوق بشر، فعالان حقوق زنان و رهبران کارگران در شرایطی دهشتناک در زندان های ایران عذاب می کشند. بر شمار اعدام های زندانیان سیاسی برپایه اتهام های بی اساس در پی محاکمه های سرپایی و کوتاه، همچنان افزوده می شود. نقض حقوق بشر، نبود همکاری با مکانیسم های سازمان ملل متحد، و نبود آزادی در ایران چنان جدی هستند که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به انتخاب و اعزام گزارشگر ویژه ای برای تحقیق در باره نقض حقوق بشر در ایران رای داد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا اخیرا در باره دگرگونی هایی که در خاورمیانه صورت می گیرد و اشتیاق آشکار مردم منطقه به آزادی و برخورداری از دولتی پاسخگو گفت« تغییر در کشورهایی نظیر مصر به ما الهام می دهد و بر امیدهایمان می افزاید. اما کشورهایی مانند ایران درخواست شهروندان برای تغییر به شدت سرکوب می شود.»

اما پرزیدنت اوباما در یک پیش بینی که بی تردید برای رهبران فعلی ایران یا هر حکومت دیکتاتوری دیگر ناخوشایند است، گفت«حرکت برای تغییر نمی تواند به عقب رانده شود. نسل جدیدی بوجود آمده که دیگر حاضر نیست از حقوق و فرصت هایش محروم شود. مردم در سراسر جهان خواهان آزادی هستند و دوستی در آمریکا خواهند یافت. »

XS
SM
MD
LG