لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۳

تشکیل دولت جدید در عراق


تشکیل دولت جدید در عراق
تشکیل دولت جدید در عراق

پس از ۹ ماه مذاکره، رهبران عراق دولت جدیدی تشکیل داده اند که همه گروه های سیاسی و قومی کشور را در بر می گیرد.

اینک چالش دیگری نمایان می شود: اداره کشور به گونه ای کارساز برای تامین نیازهای مردم عراق.

نوری المالکی نخست وزیر شماری از الویت های مهم را مشخص کرده است از جمله «امنیت». قراراست آخرین سربازان امریکایی، که ۵۰ هزار نفر برآورد می شوند، تا پایان سال ۲۰۱۱ عراق را ترک کنند. ناظران می گویند از سال ۲۰۰۶، دولت مالکی موفق به کاهش حجم خشونت ها شده اما برای فراهم کردن ثبات در سطحی که مردم عراق به آن نیاز دارند هنوز راه بلندی در پیش است.

چالش دیگر دولت جدید، ایجاد یک سیستم معتبر برق رسانی است. عراق اینک بیش از هر زمان دیگری برق تولید می کند، ولی هنوز برای پاسخگویی به نیازهای روزافزون شهروندانش کافی نیست. دولت جدید و وزیر جدید برق گفته اند که تامین این نیاز مهم از اولویت برخوردار خواهد بود.

در حالی که خروج آمریکا از عراق نزدیک می شود هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا گفته است« با تشکیل دولت جدید عراق، واشنگتن انتظار دارد مناسبات اقتصادی و امنیتی میان دو کشور گسترش یابد. حکومت قانون، مدیریت کشور را به گونه ای شفاف تقویت کند، مبادلات فرهنگی دو جانبه را عمیق تر سازد و مشارک را در همه حوزه هایی که توافقنامه استراتژیک مشخص ساخته، بهبود بخشد. به اعتقاد وزیر امورخارجه آمریکا تشکیل دولت جدید در عراق زیربنای ساختن کشوری جدید و رد قاطعانه افراط گرایانی است که سعی داشتند روند دمکراتیک را متوقف سازند، و در میان عراقی ها تفرقه بیاندازند.» خان کلینتون تصریح کرده «عراق ملتی بزرگ با آینده ای امید بخش است و آمریکا در کنار دولت جدید برای تقویت آن چه تاکنون بدست آمده خواهد ایستاد.»

XS
SM
MD
LG