لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۲

پیشبرد انتقال های دمکراتیک


امروز، مردم در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا آزادی بیشتر، فرصت بیشتر و کرامت بیشتری طلب می کنند.

ویلیام برنز، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا گفت چالش این است که چگونه پشتیبانی از انتقال های دمکراتیک در کشورهایی را که دیگر وضع موجود را نمی پذیرند، بسیج شود.

آن گونه که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا گفته است، دولت یکپارچه، فرصت اقتصادی و جامعه مدنی پویا سه پایه یک کرسی هستند، که به اتفاق ملت ها را بالا می برند و از آنها در حالی که سعی دارند به کامیابی و پیشرفتی که از دیرباز در جستجوی آن بوده اند برسند، پشتیبانی می کنند.

جامعه مدنی نقشی بی تا در پشتیبانی از توسعه دمکراتیک و اصلاحات بازی می کند. به آرمان ها، علایق و نگرانی های مردم صدا می دهد. دولت و جامعه مدنی باید به عنوان شریک، نه رقیب، با هم کار کنند تا اصلاحات واقعی را مسلم سازند. مشارکت با جامعه مدنی باید به حوزه عمومی، به بلاگر هایی که از مقام های دولتی انتقاد می کنند، به معترضان صلحجو، به کسانی که خواهان برابری و مشارکت برای همه از جمله زنان و اقلیت ها هستند، توسعه پیدا کند. آمریکا از حقوق تمام افراد برای پیوستن به یکدیگر در انجمن ها، آزاد سخن گفتن و کار با دولت و با یکدیگر جهت ساختن آینده ای بهتر حمایت می کند.

آمریکا قصد دارد در دوره ای که ریاست گروه هشت را عهده دار است، به مسائلی مانند حکومت قانون، مبارزه با فساد، گسترش فرصت های آموزشی و تقویت جوامع مدنی در خاورمیانه و شمال آفریقا بپردازد. برای رسیدن به این هدف، یک میلیون دلار به صورت وام بلاعوض مشخصا برای گروه های جامعه مدنی که در طرح خاورمیانه گسترده تر و شمال آفریقا مشارکت دارند، فراهم می آورد.

موضع آمریکا در مقوله دمکراسی روشن است: ایالات متحده به دفاع بی چون و چرا از حقوق بشر و آزادی هایی که به سختی به دست آمده اند و به پشتیبانی از انتقال های دمکراتیک در سراسر جهان ادامه خواهد داد.

فرصت اقتصادی، ستون نهایی حمایت از جوامع آزاد و کامیاب است. بدون اعتقاد به یک آینده اقتصادی بهتر، انتقال های سیاسی نمی تواند موفق شود. ویلیام برنز گفت: اساسی است در مکان هایی که در آنها هوشمندی بارور می شود و پاداش می گیرد، دست کارآفرینان و نوآوران برای غنای جوامع خود باز گذاشته می شود، ملت ها می توانند با همسایگان خود داد و ستد کنند و در اقتصاد جهانی به رقابت بپردازند، سیستم های اقتصادی تقویت شوند.

آینده خاورمیانه و شمال آفریقا مبهم است، اما همچنین از امید فراوان سرشار است. اکنون، زمان آن است که کمان تاریخ به سوی احترام به حقوق بشر، دولت یکپارچه و کامیابی اقتصادی خم شود.

XS
SM
MD
LG