لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

کشف استوانه های مومی ضبط صدا در لابراتوار توماس اديسون


Hugo Chavez with his daughters, Maria Gabriela, left, and Rosa Virginia at an unknown location in Havana, Cuba, February 14, 2013.
Hugo Chavez with his daughters, Maria Gabriela, left, and Rosa Virginia at an unknown location in Havana, Cuba, February 14, 2013.

سازمان ملی پارکهای آمريکا هفته گذشته اعلام کرد، در کتابخانه ملی توماس اديسون، مخترع آمريکايی، تعدادی استوانه های مومی ضبط صدا کشف شده است که گفته می شود، يکی از آنها به اتو فون بيسمارک، نخستين صدر اعظم آلمان، تعلق دارد.

صدای اتو فون بيسمارک در اين استوانه های ضبط صدا گرچه چندان رسا و مفهوم نيست، اما با توجه به اينکه تاريخ ضبط آن به سال ۱۸۸۹ باز می گردد، تنها شنيدن آوای مخدوش آن هم حيرت انگيز است.

اين استوانه ها که هريک بيش از ۱۲۰ سال قدمت دارند، زمانی در کنار تخت موقتی که توماس اديسون در آزمايشگاههايش در شهر وِست اورنج ايالت نيوجرسی استفاده می کرد، قرار داشتند.

اين آزمايشگاه با همه متعلقات و وسايل داخل آن در سال ۱۹۵۷ به سازمان ملی پارکهای آمريکا اهدا شد، و از آن زمان تا کنون تحت عنوان پارک تاريخی ملی توماس اديسون برای بازديد عموم آزاد است.

جری فَبريز، يکی از کارکنان پارک، می گويد: تعدادی از جعبه ها در قفسه پشت تخت اديسون قرار داشتند. در داخل جعبه تعداد زيادی استوانه های مومی ضبط صدا وجود داشت، بعضی از آنها شکسته بودند. خيلی اسرار آميز بودند، چون هيچ سند و مدرکی برای آنها وجود نداشت و صداهای ضبط شده قابل تشخيص نبودند. تنها چيزی را که می شد تشخيص داد، دو واژه وانگِمان و اديسون بود که با دست روی جعبه حک شده بود.

تِئو وانگمان، مهندس صدابرداری بود که با اديسون همکاری می کرد. او در سال ۱۸۸۹ برای معرفی دستگاه فونوگراف اديسون در نمايشگاه جهانی پاريس به فرانسه رفت، و در آن سفر موفق شد تعداد زيادی از برنامه های ارکسترهای موسيقی، پيانيستهای بزرگ، کمدينها و سايرين را ضبط کند. يکی از زيباترين و بهترين اجراهای پيانوی يوهانس برامس، در همين سفر ضبط شده است، گرچه کيفيت صدای آن چندان قوی نيست.

وانگمان بعد از اين نمايشگاه، برای ضبط کنسرتهای بيشتر، و صدای افراد سرشناس، از جمله بيسمارک، نخستين صدر اعظم آلمان، به سفر خود در اروپا ادامه داد. بيسمارک تنها فرد متولد قرن هجدهم است که صدايش ضبط شده و تا به امروز باقی است.

XS
SM
MD
LG