لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

سرآشپز مشهور آمریکایی برای حفظ محیط زیست گیاهخوار مطلق می‌شود


ادی هوآنگ
ادی هوآنگ

آتش‌سوزهای پی در پی و گسترده سال جاری در جنگل‌های بارانی آمازون در برزیل، موجب شده است که ادی هوآنگ، سر آشپز مشهور، رستوران‌دار، و ستاره یک برنامه تلویزیونی آشپزی در شبکه اچ‌بی‌اُ، به فکر تغییر شیوه زندگی خود بیافتد.

به گزارش هافینگتون پست، آقای هوآنگ، که در نیویورک زندگی می کند، روز جمعه در شبکه های اجتماعی اعلام کرد که برای حفظ محیط زیست می خواهد «گیاهخوار مطلق» یا «وگان» (به انگلیسی: Vegan) شود. او نوشته است که بشر دارد به خاطر خوردن گوشت گاو، زندگی خودش را نابود می‌کنیم.

وی در اینستاگرام نوشت: «من این هفته پس از دیدن ویدیوهایی از آمازون که در آتش می‌سوخت، تصمیم گرفتم که تکه گوشتی که هفته پیش در [رستوران] جونیورز خوردم، آخرین تکه گوشتی باشد که در زندگی می‌خورم.... من وگان می شوم؛ چون تأمین غذا برای یک فرد گیاهخوار ۲۰ برابر [۹۵ درصد] کمتر از یک فرد گوشتخوار زمین لازم دارد. بیش از ۹۰ درصد از جنگل‌‌های بارانی آمازون از سال ۱۹۷۰ جنگل‌زدایی شده‌اند تا برای دامپروی از آنها استفاده بشود. ولی اگر همه ما گوشت گاو را از رژیم خود حذف کنیم، مشکلات بزرگی حل خواهد شد.‌»

بنا به گزارش مؤسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل که هفته پیش منتشر شد، امسال تا به امروز ۷۴,۱۵۵ فقره آتش‌سوزی در برزیل رخ داده است که بیش از ۳۹ هزار مورد از آنها در جنگل های بارانی آمازون بودند.

این واقعه یک جهش حیرت انگیز ۸۰ درصدی از سال گذشته داشته است و بالاترین رکوردی بوده که این مؤسسه از زمان آغاز ثبت داده های مربوطه در سال ۲۰۱۳ تاکنون، ثبت کرده است.

آتش‌سوزی های آمازون نه تنها مساحت زیادی از درختان این منطقه را کاسته، بلکه موجب تولید گاز دی اکسید کربن، و افزایش گازهای گلخانه ای شده است.

هوآنگ، آشپز و رستوران‌دار مشهور، میزبان یک شوی آشپزی در سری «وایس» در شبکه اچ بی او بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG