لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

رييس جمهوری اکوادور می گويد حادثه شبه کودتا را نه می بخشد و نه فراموش می کند


رييس جمهوری اکوادور می گويد حادثه شبه کودتا را نه می بخشد و نه فراموش می کند
رييس جمهوری اکوادور می گويد حادثه شبه کودتا را نه می بخشد و نه فراموش می کند

رافائل کورآ، رييس جمهوری اکوادور، توسط سربازان وفادار خود از بيمارستانی در پايتخت آن کشور که در آن بستری بود، نجات داده شد. بنا به گزارش ها، دو پليس اکوادور در جريان حوادث ۲۴ ساعت گذشته در آن کشور کشته وبيش از ۷۴ تن، زخمی شده اند.

عمليات نيروهای وفادار به رافائل کورآ در بيرون بيمارستان پليس در شمال «کيتو،» پايتخت گواتمالا، انجام شد. آقای کورآ به دليل گاز گرفتگی به مدت ۱۲ ساعت در آن بيمارستان، بستری بود.

روز پنجشنبه رافائل کورآ که يک اقتصاددان تحصيل کرده آمريکا ست و سه سال پيش به رياست جمهوری اکوادور برگزيده شد، برای گفتگو با تعدادی از نيروهای انتظامی که بخاطر برخی از مزايای شغلی شان اعتصاب کرده بودند، به پادگان آنها رفت، اما اين نيروها با آب و گاز اشگ آور به او حمله کردند. کمی بعد از يورش پليس، نيروهای ارتش وفادار به دولت، رييس جمهوری اکوادور را تحت الحفظ از بيمارستان خارج کردند و با اتومبيل به کاخ «کاروندله،» مقر رياست جمهوری آن کشور، رساندند.

آقای کورآ در سخنانی برای جمعيتی که زير بالکن کاخ جمع شده بودند، از طرفداران خود تشکر کرد، و سپس در يک سخنرانی رسمی در حاليکه روبان شمايل رياست جمهوری اکوادرو را روی دوش خود انداخته بود، تاکيد کرد که کم کردن از هزينه ها، سياست کلی دولت است، و مخالفت پليس های اعتصابی با کاهش مزايا و متوقف کردن ترفيع درجات نظاميان، غير قابل قبول است و وی اين حادثه شبه کودتا را نه می بخشد و نه فراموش می کند.

کريستينا فرناندز رييس جمهوری آرژانتين روز جمعه در آغاز کنفرانس اضطراری سران کشورهای آمريکای لاتين در بوينوس آيرس گفت که اوضاع در اکوادور «تحت کنترل» است. تعدادی از شرکت کنندگان زمانی کشورهای خود را برای حضور در اين گردهمايی ترک کردند که هنوز آقای کوررآ، در بيمارستان بود

وزارت امور خارجه ايران حوادث اکوادور را کودتايی ساخته و پرداخته ايالات متحده توصيف کرد؛ در همين حال سازمان ملل متحد و کاخ سفيد هر دو از رييس جمهوری اکوادور دفاع کرده اند.

XS
SM
MD
LG