لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

رئیس جمهوری اکوادور به باندهای مواد مخدر اعلان جنگ داد


سربازان و افسران پلیس در مقابل کاخ ریاست جمهوری اکوادور در شهر کیتو نگهبانی می‌دهند
سربازان و افسران پلیس در مقابل کاخ ریاست جمهوری اکوادور در شهر کیتو نگهبانی می‌دهند

دانیل نوبوآ، رئیس‌جمهوری اکوادور، روز چهارشنبه بیستم دی، گفت که کشورش درگیر «جنگ» با باندهای مواد مخدر شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، باند‌های مواد مخدر بیش از ۱۳۰ نگهبان و سایر کارکنان یک زندان در اکوادور را گروگان نگه داشته‌اند و حتی برای مدت کوتاهی یک شبکه تلویزیونی در در شهر گوایاکیل را که برنامه زنده پخش می‌کرد، تصرف کردند.

آنها همچنین موج خشونت را در خیابان‌های شهرهای این کشور به راه‌انداختند و باعث چندین انفجار شدند به طوری که خیابان‌ها خالی از مردم شده است.

رئیس جمهوری اکوادور روز سه شنبه ۲۲ باند قاچاق مواد مخدر را به عنوان «سازمان‌های تروریستی» معرفی کرد؛ اقدامی که آنها را به اهداف رسمی نیروهای مسلح اکوادور تبدیل کرد.

دانیل نوبوآ در ماه نوامبر قدرت را به دست گرفت و متعهد شد که با مشکل امنیتی فزاینده ناشی از افزایش فعالیت باندهای مواد مخدر که از طریق این کشور کوکائین حمل می‌کنند، مقابله کند.

آقای نوبوآ روز چهارشنبه به شبکه رادیویی «کانلا» گفت: «ما در جنگ هستیم و نمی‌توانیم در برابر این گروه‌های تروریستی تسلیم شویم.»

گروگان‌گیری در ساعات اولیه روز دوشنبه هجدهم دی، آغاز شد و رهبر باند «لوس چونروس»، به نام آدولفو ماسیاس، ظاهرا چند روز پیش از زندان شهر گوایاکیل فرار کرد. پس از این رویدادها، نوبوآ به مدت ۶۰ روز وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

او این فرمان را روز سه‌شنبه پس از یک رشته انفجار در سراسر اکوادور و تصرف چند ساعته یک شبکه تلویزیونی به دست افراد مسلح که صحنه‌های آن به صورت زنده پخش می‌شد، صادر کرد.

دولت گفته که خشونت‌های باندهای قاچاق مواد مخدر واکنش به طرح دانیل نوبوآ برای ساخت زندان‌های جدید با ضریب امنیتی بالا برای رهبران باند قاچاق است.

آقای نوبوآ به شبکه رادیویی کانلا گفت که طرح ساخت دو مرکز جدید روز پنجشنبه بیست و یکم دی، به اطلاع مردم می‌رسد.

بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین حمایت خود را از دولت اکوادور اعلام کرده‌اند. در این ارتباط، کلمبیا روز چهارشنبه گفت که حضور نظامی خود در مرز ۶۰۰ کیلومتری با اکوادور را افزایش خواهد داد.

پلیس روز چهارشنبه گفت که از روز دوشنبه تاکنون ۷۰ تن در واکنش به وقایع اخیر از جمله تصرف شبکه تلویزیونی در در شهر گوایاکیل دستگیر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG