لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۳

نرخ بهرۀ وام مسکن در حال حاضر کمتر از ۵ درصد است که چنين نرخی در تاريخ آمريکا بيسابقه بوده است


انجمن ملی اقتصاددانان مشاغل آمريکا پيش بينی کرده است که در سال ميلادی جاری بر ميزان مصرف مردم که دو سوم اقتصاد آمريکا را تشکيل ميدهد افزوده و از نرخ بيکاری کاسته خواهد شد. انجمن ملی مشاوران املاک آمريکا نيز روز دوشنبه اعلام کرد که فروش خانه های موجود در ماه آوريل نزديک به ۸ درصد افزايش يافت که در ۵ ماه گذشته بيسابقه بود. کارشناسان علت افزايش فروش خانه را عمدتاً ناشی از تخفيف مالياتی دولت، افزايش ميزان اعتماد مردم به اقتصاد کشور و بويژه ميانگين نرخ بهرۀ وام مسکن ميدانند که در حال حاضر کمتر از ۵ درصد است که چنين نرخی در تاريخ آمريکا بيسابقه بوده است. بازار مسکن آمريکا نقش عمده ای در بحرانهای مالی آمريکا داشت و به همين علت اقتصاددانان نوسانانت بازار مسکن را از نزديک زير نظر دارند.

در خبری ديگر صندوق بين المللی پول روز دوشنبه بازسازی اقتصادی اسپانيا را ضعيف و شکننده خواند و هشدار داد که اسپانيا بايد تغييرات اساسی در بازار مشاغل، سيستم بانکی و سيستم بازنشستگی خود ايجاد کند.

اما در بريتانيا در پی بن بست مذاکرات اتحاديه کارگران يونايت و مقامات شرکت هواپيمايی بريتيش ايرويز روز دوشنبه کارکنان کابين هواپيمای آن شرکت دست به يک اعتصاب پنج روزه زدند.

در همين حال هوجينتائو رييس جمهوری چين روز دوشنبه دومين اجلاس مذاکرات راهبردی اقتصادی آمريکا و چين را در پکن افتتاح کرد. رئيس جمهوری چين ضمن ايراد سخنانی قول داد که سيستم ارزی چين را اصلاح و بتدريج ارزش برابری آنرا در مقابل ساير ارزهای عمده شناور سازد. در اولين روز اجلاس دو روزۀ پکن، چين و آمريکا بيشتر توجه خود را به بحرانهای مالی اروپا، و برون رفت از رکود اقتصاد جهانی معطوف داشتند. چين خواستار لغو محدوديت صادراتی فنآوریهای پيشرفته آمريکا شد. هيلاری کلينتون وزير امور خارجه و تيموتی گايتنر وزير خزانه داری آمريکا نيز طی ايراد سخنانی از چين مصراً خواستند تا بازارهای خصوصی و دولتی خود را به روی کالاهای صادراتی آمريکا باز کند.

XS
SM
MD
LG