لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۷:۳۸

بانک مرکزی آمريکا در هفته گذشته برای اولين بار پس از سه سال نرخ بهره های کوتاه مدت بين بانکی آمريکا را افزايش داد


بانک مرکزی آمريکا در هفته گذشته برای اولين بار پس از سه سال نرخ بهره های کوتاه مدت بين بانکی آمريکا را افزايش داد

پس از سه سال، هفته گذشته بانک مرکزی آمريکا برای اولين بار نرخ بهره های کوتاه مدت بين بانکی آمريکا را افزايش داد و آنرا از نيم صدم درصد به ۷۵ صدم یک در صد رساند. بن برنانکی رئيس بانک مرکزی آمریکا گفت که وی به کسادی بازار اشتغال واقف است ولی اين اقدام موسسات مالی را تشويق خواهد کرد که برای گرفتن وام کمتر به بانک مرکزی بلکه بيشتر به بازارهای پول مراجعه کنند. گفته ميشود که رئيس بانک مرکزی در نظر دارد که در گزارش ششماهه مالی خود به کنگره آمريکا که قرار است روزهای چهارشنبه و پنجشنبه همين هفته ارایه دهد به قانونگزارن اطمينان دهد که افزايش نرخ بانکها قريب الوقوع نخواهد بود. در همين رابطه ويليام دادلی رئيس بانک مرکزی نيويورک نيز گفت که سياستگذاران بجای مقابله با تورم بايد تلاش خود را معطوف به تداوم رشد اقتصادی آمريکا کنند.

و اين در حاليست که وزارت کار آمريکا اعلام کرده است شاخص قيمت اجناس اصلی که قيمت بنزين و مواد خوراکی را شامل نميشود در ماه ژانويه ۲ دهم درصد بوده، که نسبت به ماه پيش خود، يک دهم درصد کاهش نشان ميدهد. در ۲۸ سال گذشته اين اولين باريست که افزايش نرخ اصلی اجناس کاهش نشان ميدهد که عمدتاً ناشی از کاهش قيمت خانه های مسکونی و اتومبيل بوده و نگرانی از افزايش نرخ تورم را کاهش ميدهد. در همين حال ماه گذشته قيمت بنزين در آمريکا دو و هشت دهم درصد و قيمت مواد خوراکی دو دهم درصد بالا رفت.

از سوی ديگر هفته گذشته قيمت سهام در بازارهای بورس آمريکا بشدت افزايش يافت که چنين افزايشی از ماه نوامبر سال گذشته تا بحال بيسابقه بوده است. بسياری از تحليل گران اقتصادی رونق بازارهای بورس را عمدتاً ناشی از گزارش بهبود وضع در آمد شرکتها، رشد فعاليت های صنعتی، و خوش بينی و افزايش اعتماد به آينده اقتصادی آمريکا ميدانند.

در خبری ديگر، شاخص اقتصادی اروپا، که همزمان حجم توليدات صنعتی و کارهای خدماتی را اندازه گيری ميکند، نشان ميدهد که در ماه جاری ميلادی نرخ رشد شرکت های خصوصی در کشورهای منطقه يوروی اروپا همچنان ثابت بوده و اقتصاد شانزده کشور اروپائی که از واحد پولی يورو استفاده ميکنند، همچنان در حال گسترش است.

XS
SM
MD
LG