لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۲

خبرهای اقتصادی از آمريکا و جهان


عليرغم هوای بد و برخلاف پيش بينی کارشناسان اقتصادی در ماه گذشته بر ميزان مصرف مردم، و شرکتها که دو سوم اقتصاد آمريکا را تشکيل ميدهد، افزوده شد. برخی از اقتصاددانان افزايش خرده فروشی در ماه ژانويه و فوريه را آغاز و گذار از مصرف دولتی به مصرف مردم و بخش خصوصی تلقی کرده اند.

از سوی ديگر پيش خريد سهام اس اند پی، يکی از سه شاخص مهم بازار بورس آمريکا، بشدت افزايش يافت که نشانگر بارز ديگری از بالارفتن اعتماد سرمايه گذاران به اقتصاد آمريکاست.

در همين حال شرکت کور مارکت هلدينگ بزرگترين شرکت توزيع کننده مواد خوراکی و آرايشی آمريکا نيز اعلام کرده است که سود خالص آن شرکت در سه ماهه چهارم سال گذشته نزديک به صد ميليون دلار بوده که نسبت به سه ماه مشابه پيشين خود، افزايش نشان ميدهد.

اما برغم خبرهای مثبت اقتصادی شاخص اندازه گيری دانشگاه ميشيگان نشان ميدهد که از اعتماد مردم به اقتصادی کشور کاسته شده است . اين امر بازتابی منفی در آخرين دادوستدهای بازارهای بورس آمريکا داشت. در حاليکه ارزش شاخص های عمده سهام در بازارهای بورس آمريکا برای چند لحظه به بالاترين سطح خود در ۵۲ هفته گذشته رسيدند ولی انتشار اين خبر سير صعود قيمت سهام را متوقف کرد.

در خبری ديگر اظهارات روز پنجشنبه هفته گذشته پرزيدنت اوباماما که از چين خواسته بود که برای ايجاد توازن در اقتصاد جهانی واحد ارزی خود را در سطح جهانی شناور و در سياست ارزی خود تجديد نظر کند، با واکنش شديد چين روبرو شد. سو نينگ معاون بانک مرکزی چين گفت که رئيس جمهوری آمريکا تلاش به سياسی کردن مسئله يوان ميکند. او در حاشيه اجلاس سالانه پارلمان سخن ميگفت افزود که آمريکا انتظار دارد چين مشکلات آمريکا را حل و فصل نمايد.

از سوی ديگر ون جيابائو نخست وزير چين نيز در پايان اجلاس سالانه پارلمان چين انتقاد آمريکا مبنی بر آنکه چين با پائين نگهداشتن ارزش يوان تلاش ميکند تا صادرات خود را تقويت کند را رد کرد. نخست وزير چين گفت ثبات قيمت يوآن به بازسازی اقتصاد جهانی کمک کرده است. ون جيابائو گفت واشنگتن باعث کم رنگ شدن اخير روابط بين دوکشور شده است. قانونگزاران، صنعتگران و شرکت های تجاری آمريکا ميگويند که چين عمداً ارزش يوان را ۴۰ درصد پائين تر از ارزش واقعی برابری آن در مقابل دلار آمريکا نگهداشته است. در

حال حاضر ارزش حجم صادرات اقتصادهای نوظهور و در حال رشد مانند چين و هند به کشورهای پيشرفته غرب بيش از واردات آنها از آن کشورهاست.

در اروپا، توليدات صنعتی کشورهای حوزه يوری اتحاديه بشدت و بيش از انتظار کارشناسان اقتصادی رشد کرده است که چنين رشدی در ۲۰ سال گذشته بيسابقه بوده است.

در خبری ديگر اتحاديه اروپا عليرغم مخالفت آلمان ميگويد آماده است يونان را در برونرفت يونان از بحرانهای مالی کمک کند. يونان تا بحال درخواست کمک از اتحاديه اروپا را نکرده است ولی کسری ۱۳ درصدی بودجه آن کشور سه برابر بيشتر از شرط لازم برای عضويت و يا باقی ماندن در اتحاديه اروپاست.

سرانجام در خبری ديگر هفته گذشته و برای دومين هفته متوالی بر ارزش شاخص های عمده سهام در بازارهای بورس اروپا افزوده شد.

XS
SM
MD
LG