لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

گزارش: هند از سياستهای اقتصادی آمريکا انتقاد می کند


گزارش: هند از سياستهای اقتصادی آمريکا انتقاد می کند
گزارش: هند از سياستهای اقتصادی آمريکا انتقاد می کند

وزير بازرگانی هند از آمريکا بخاطر آنچه وی آنرا سياستهای اقتصای «واپسگرا» خواند انتقاد کرد و گفت اجرای اين گونه سياستها، بازسازی اقتصاد جهانی را به تعويق می اندازد. (گزارش ويديويی)

اناند شارما، وزير بازرگانی و صنعت فدرال هند، تصميم آمريکا مبنی بر منع صدور پروژه های فنآوری اطلاعات کامپيوتری را واپسگرا خواند و گفت چنين سياستهايی مانع بازسازی اقتصادی جهانی خواهد شد.

وزير بازرگانی هند، آمريکا را متهم به حمايت گرايی در مورد توليدات داخلی يا پروتکشنيسم کرد و آنرا برای توسعه اقتصاد جهانی بسيار مضر خواند.

اخيراً ايالت اوهايو در آمريکا صدور پروژه های فناوری اطلاعاتی را به خارج، ممنوع اعلام کرد. اناند شارما نگران است که دولت فدرال آمريکا برای مقابله با نرخ بالای بيکاری کشور ممکن است از سياست های مشابهی پيروی کند. وزير بازرگانی هند همچنين افزايش ۲ هزار دلاری قيمت رواديد برای کارکنان متخصص بخش فنآوری کامپيوتری هند را مورد انتقاد قرار داد. دوسوم درآمد ۶۰ ميليارد دلاری حاصل از فنآوريهای اطلاعاتی هند در آمريکا، متمرکز است.

شارما گفت در نظر دارد اين موارد را در اجلاس مجمع سياستهای تجاری که قرار است در ماه جاری در واشنگتن برگزار شود با مقامات آمريکا، در ميان بگذارد.

در تحولی ديگر، روسای بانکهای مرکزی و ناظران موديان ارشد امور بانکی روز يکشنبه در اجلاس مالی شهر باسل در سوييس با مقررات جديد بانکی که بمنظور جلوگيری از بحران مالی ديگری تدوين شده است، موافقت کردند. يکی از موارد عمده اين توافق افزايش پشتوانه های بانکی به بيش از دوبرابر مقدار کنونی است.

رييس بانک مرکزی اتحاديه اروپا و رييس اجلاس باسل موافقتنامه را يک گام اساسی درجهت تقويت استاندارهای بانکی خواندند.

در خبری ديگر عليرغم سخنان اميدوار کننده نخست وزير يونان، شهر ساحلی تسالونيکی شاهد تظاهرات گسترده چپ گرايان در مخالفت با برنامه های صرفه جويی دولت بود. حدود ۲۰ هزار نفر که از سه گروه مختلف تشکيل شده بودند دست به تظاهرات زدند، و بيش از ۴ هزار و پانصد پليس در شهر گمارده شده بودند تا تظاهرات مخالفان را کنترل کنند.

چند صد تن از جوانان تظاهر کننده برای مدت کوتاهی تلاش کردند که از موانع پليس عبور کنند که منجر به درگيری با پليس شد. پليس با شليک گاز اشک آور موفق شد تظاهرکنندگان را به عقب براند. تا بحال هيچ گزارشی از دستگيری و يا جراحت تظاهرکنندگان منتشر نشده است.

عليرغم تظاهرات پی در پی، نتايج بدست آمده از آخرين نظرسنجيها نشان ميدهد که حزب سوسياليست حاکم از حزب محافظه کار مخالف، از محبوبيت بالاتری، برخوردار است.

انتظار ميرود روز دوشنبه بازرسان صندوق بين المللی پول و اتحاديه اروپا بمنظور ارزيابی وضع اقتصادی يونان وارد آن کشور شوند. (گزارش ويديويی)

XS
SM
MD
LG