لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

گزارش: سخنان برنانکی جان تازه ای به اقتصاد آمريکا می دهد


بنا به تازه ترين برآوردها، رشد اقتصادی آمريکا بشدت رو به کاهش گذاشته است و اکنون اين کشور با رشدی بسيار کند به پيش ميرود که اين امر نگرانی در مورد بازسازی اقتصادی را افزايش داده و احتمال فرورفت به رکود اقتصادی مجددی را تقويت ميکند.

وزارت بازرگانی آمريکا که پيشتر رشد توليدات داخلی، و يا رشد اقتصادی کشور را در سه ماهه دوم سال ميلادی جاری ۲ و ۴ دهم درصد برآورد کرده بود، در پيش بينی خود تجديد نظر کرد و آنرا به يک و شش دهم درصد کاهش داد، که ۲ و يک دهم درصد کمتر از رشد ۳ و ۷ دهم درصدی اقتصاد آمريکا در سه ماهه اول سال جاری ست.

تحليل گران اقتصادی کاهش رشد اقتصادی آمريکا را عمدتاً ناشی از افزايش شديد واردات در سه ماهه دوم سال ميلادی جاری ميدانند، که به بالاترين سطح خود در بيست و شش سال گذشته رسيد.

در همين حال دانشگاه ميشيگان در غرب ميانه آمريکا از کاهش ميزان اعتماد مردم، خبر ميدهد، انجمن مشاور املاک ميگويد که فروش مسکن به پائين ترين سطح خود در پانزده سال گذشته رسيده است، و نتايج بدست آمده از يک نظرسنجی که با شرکت اقتصاد دادنان بعمل آمده حاکی ست که در ماه ميلادی گذشته از شمار استخدامهای جديد در بخش صنعتی کشور کاسته شده است.

اما در ميان خبرهای نااميد کننده اقتصادی، سخنان اخير رييس بانک مرکزی آمريکا جان تازه ای به اقتصاد و بازارهای شکننده مالی آمريکا داده است. بن برنانکی، رييس بانک مرکزی آمريکا، گفته است چنانچه اقتصاد آمريکا به سير نزولی خود ادامه دهد بانک مرکزی راهکارهای متعددی در اختيار دارد تا توانمندی اقتصاد کشور را افزايش دهد.

در شهر جکسون هول در ايالت وايومينگ آمريکا، در اجلاسی که همه ساله پشت درهای بسته و برای رؤسای بانکهای مرکزی، مقامات اقتصادی آمريکا و ساير کشورها، و همچنين رؤسای موسسات مالی بزرگ تشکيل ميشود، آقای برنانکی برای تقويت اقتصادی آمريکا چهار راهکار غيرمرسوم را ارائه کرده است.

در صدر فهرست اقدامات بانک مرکزی خريد بدهی ها يا اوراق قرضه دولت بود که به اعتقاد بن برنانکی موجب کاهش نرخ بهره وام ها، به ويژه وام مسکن، و در نتيجه افزايش رشد اقتصادی آمريکا خواهد شد.

رييس بانک مرکزی آمريکا کاهش نرخ بهره به پشتوانه نقدی بانکها، و پايين نگهداشتن دراز مدت نرخ بهره های بانکی را بعنوان راهکارهای ديگر بانک مرکزی برای جلوگيری از کاهش رشد اقتصادی کشور اعلام کرد.

عليرغم خبر های نااميدکننده اقتصادی، رييس بانک مرکزی آمريکا پيش بينی کرد که در نيمه دوم سال جاری اقتصاد آمريکا رشد متعادلی خواهد داشت. او خاطر نشان ساخت که بنظر ميرسد شرايط و پيش ساختهای لازم برای تداوم رشد اقتصادی کشور در سال آينده نيز وجود دارد.

سرمايه گذاران بازارهای بورس سهام آمريکا از سخنان رييس بانک مرکزی استقبال کردند و روز جمعه بر ارزش شاخص های سهام افزوده شد.

XS
SM
MD
LG