لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۷

گايتنر: در چندماه آينده بر شمار بيکاران آمريکا افزوده خواهد شد


سه غول اتومبيل سازی آمريکا و نيز کارخانه اتومبيل سازی «ب ام و» در آلمان از افزايش سود خالص خود خبر ميدهند.

تيموتی گايتنر، وزير خزانه داری آمريکا، در يک مصاحبه تلويزيونی می گويد که در چندماه آينده بر شمار بيکاران کشور افزوده خواهد شد، اين در حالی است که به گفته تحليلگران، اين امر بدون شک به پيروزی نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ماه نوامبر کنگره آمريکا لطمه ای اساسی خواهد زد. وزير خزانه داری آمريکا تصريح کرد که اقتصاد آمريکا بتدريج بازسازی خواهد شد و دولت نيز سخت تلاش ميکند که جريان بازسازی را تسريع کند.

در همين حال مصرف کنندگان آمريکا توجه خود را بجای خرج کردن پول خود که دو سوم اقتصاد کشور را تشکيل ميدهد، بيشتر بر روی پس انداز، متمرکز کرده اند. وزارت بازرگانی آمريکا روز سه شنبه اعلام کرد که پس انداز مردم در سه ماهه دوم سال جاری ميلادی به بالاترين ميزان خود در دوازده ماه گذشته رسيده است، در حاليکه در ميزان مصرف مردم تغييری حاصل نشده است، که عمدتاً آنرا ناشی از نرخ بالای بيکاری در آمريکا خوانده است.

گزارش وزارت بازرگانی آمريکا همچنين حاکيست که برای اولين بار در ۹ ماه گذشته، به درآمد مردم آمريکا در سه ماه دوم سال جاری، افزوده نشده است. وزارت بازرگانی روز سه شنبه در گزارش ديگری از کاهش سفارشات صنعتی آمريکا در ماه مه گذشته خبر ميدهد.

از سوی ديگر انجمن مشاوران املاک آمريکا اعلام داشته است که از تعداد فروش خانه های موجود در کشور کاسته شده است.

اما روز سه شنبه تمامی خبرهای اقتصادی آمريکا نااميدکننده نبود.

ميزان فروش کارخانه های اتومبيل سازی غول آسای جنرال موتورز، فورد و کرايسلر، در ماه ميلادی گذشته افزايش يافت. چنانچه فروش اتومبيل به همين منوال پيش برود تعداد فروش اتومبيل در سال ميلادی جاری به يازده ميليون و ۹۰۰ هزار دستگاه اتومبيل بالغ خواهد شد.

کارخانه اتومبيل سازی آلمانی «ب ام وِ» نيز اعلام کرد که سود خالص آن کارخانه در سه ماهه دوم سال ميلادی جاری يک ميليارد و ده ميليون دلار بوده است که بخش عمده ای از آن ناشی از ارزش برابری يورو و افزايش تقاضا برای مدلهای جديد ب ام وِ در در چين بوده است.

در خبری ديگر از صنعت اتومبيل سازی جهان، کارخانه اتومبيل سازی گيلی چين اعلام کرد که کارخانه اتومبيل سازی ولوو را به مبلغ يک و نيم ميليارد دلار از شرکت فورد آمريکا خريداری کرده است، که اين معامله بزرگترين خريد خارجی آن کشور در صنعت اتومبيل سازی بشمار ميرود.

در اسپانيا کارکنان برج مراقبت فرودگاه های آن کشور روز سه شنبه پس از رأی گيری تصميم گرفتند که بعنوان مخالفت با برنامه صرفه جوئی دولت و بويژه افزايش ساعت کار خود، دست به اعتصاب بزنند.

در بازارهای مالی، روز سه سه شنبه بازارهای بورس آسيا شاهد افزايش بهای شاخص های عمده سهام بودند که به بالاترين ارزش خود در سه ماه گذشته رسيد. در اروپا تغييرات قيمت سهام متفاوت بود. اما بازارهای بورس آمريکا روز سه شنبه کار خود را با کاهش بهای سهام پايان دادند.

در اين ميان از ارزش برابری دلار آمريکا در مقابل ساير ارزها بشدت کاسته شد. ارزش برابری ين ژاپن در برابر دلار آمريکا به بالاترين سطح خود در پانزده سال گذشته رسيد که اين امر عمدتاً ناشی از خبر های نا اميدکننده و احتمال وقفه در بازسازی اقتصادی آمريکا بوده است.

XS
SM
MD
LG