لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۸

دو گزارش اقتصادیِ دولت اشاره بر توامندتر شدن اقتصاد آمريکا دارد


وزارت بازرگانی آمريکا روز چهارشنبه اعلام کرد که بر ارزش حجم سفارشات کالاهای بادوام يعنی کالاهايی که عمر مصرف آنها بيش از سه سال در نظر گرفته شده است در ماه گذشته نزديک به سه درصد افزوده شده است. در گزارش همچنين آمده است که فروش خانه های نوساز نيز در ماه میلادی گذشته ۱۵ درصد رشد داشته که چنين جهشی در دو سال گذشته بيسابقه بوده است.

در خبری ديگر سازمان توسعه و همکاريهای اقتصادی اروپا روز چهارشنبه گفت که بر شتاب رشد اقتصادی اتحاديه اروپا افزوده شده است ولی هشدار داد که بحران بدهی و بی ثباتی اقتصادی در برخی از کشورهای حوزه يورو، بازسازی اقتصادی اتحاديه اروپا را مورد تهديد و مخاطره قرار داده است. سازمان توسعۀ اروپا افزود که کشورهای اروپايی بايد اقدامات و تدابير قاطع تری اتخاذ کنند تا بتوانند بحرانهای مالی را کنترل کنند.

در همين رابطه تيموتی گايتنر وزير خزانه داری آمريکا روز چهارشنبه طی سفر اروپايی خود در پايان گفتگو با جرج آزبورن وزير دارايی بريتانيا در لندن خواستار توافق و راه حل مشترک بين المللی برای برون رفت از بحرانهای مالی و کاهش بدهیهای کشورهای جهان شد. ديدار وزير خزانه داری آمريکا با مقامات کشورهای اروپايی هنگامی صورت ميگيرد که برای جلوگيری از بحرانهای مالی مشابه در آينده توافق نظر بين آمريکا و آلمان و ساير کشورهای اروپايی وجود ندارد.

ميشل بارنيه کمسيونر اتحاديه اروپا که مسؤليت اصلاح سيستم مالی اتحاديه اروپا را بر عهده دارد، روز چهارشنبه مقررات جدیدی را منتشر ساخت که به موجب آن، از سود و دارايی بانکها در مواقع بحرانی، ماليات اخذ خواهد شد. او گفت بدين ترتيب برای نجات بانکها ديگر ضرورتی ندارد تا از ماليات مردم استفاده شود.

در پی اجرای سياست صرفه جويی دولتهای يونان، پرتغال، و اسپانيا، کابينه دولت ايتاليا نيز بمنظور مقابله با بدهی های سرسام آور و کسری بودجه، طرح ۲۹ ميليارد دلاری صرفه جويی کشور را مورد تصويب قرار داد. در همين حال صندوق بين المللی پول نيز از بانکهای ايتاليا مصراً خواست تا پشتوانه مالی خود را تقويت کنند.

در عراق، وزير راه و ترابری آن کشور پس از اعلام ورشکستگی شرکت هواپيمايی دولتی عراق و لغو تمامی پروازهای آن شرکت گفت که آن شرکت برای هميشه بسته خواهد شد. او ورشکستگی و بسته شدن شرکت را ناشی از بدهی آن شرکت به شرکت هواپيمايی کويت ايرويز خواند که گفته ميشود بالغ بر يک ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار است.

XS
SM
MD
LG