لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

نظرسنجی: ميزان اعتماد مردم آمريکا نسبت به اقتصاد کشور اندکی افزايش يافته است


آخرين نظرسنجی دانشگاه ميشيگان آمريکا از مصرف کنندگان آمريکايی نشان می دهد که ميزان اعتماد مردم نسبت به اقتصاد کشور اندکی افزايش يافته است.

در خبری ديگر، پس از بسته شدن ۱۴۰ بانک در سال ميلادی گذشته، بيمه فدرالِ سپرده های بانکی آمريکا ۵ بانک بحران زده ديگر آمريکا را بست و تعداد بانک های ورشکسته را در سال ميلادی جاری به ۷۸ بانک رساند.

در اروپا، در پی شکست مذاکرات بين اتحاديه کارگری يونايتد و مقامات شرکت هواپيمائی بريتيش ايرويز، کارکنان پرواز به عنوان اعتراض به کاهش حقوق و مزايای خود، دور دوم اعتصاب خود را که ده روزه خواهد بود، از روز يکشنبه و در زمانی آغاز کردند، که يکی از شلوغ ترين ايام مسافرت های هوايی بريتانيا محسوب می شود. گفته می شود اين اقدام کارکنان شرکت هواپيمايی بريتيش ايرويز دست کم پرواز ۲۲ هزار نفر را لغو کرده و ميليون ها دلار به آن شرکت خسارت مالی وارد خواهد آورد.

در بريتانيا همچنين ديويد لاوز، وزير خزانه داری دولت ائتلافی آن کشور، به دنبال رسوايی مالی، روز يکشنبه مجبور شد از سمت خود استعفا دهد. اين وزير همجنسگرای بريتانيايی اعتراف کرد که ۴۰ هزار پوند از پول ماليات دهندگان بريتانيايی را برای اجاره خانه دوست پسر خود، پرداخته است. اما وی خاطر نشان ساخت که اقدام وی برای منافع شخصی نبوده بلکه صرفاً تلاشی برای پنهان داشتن روابط جنسی خويش بوده است. پس از اعتراف لاوز، ديويد کامرون نخست وزير جديد بريتانيا ظرف ۲۴ساعت وی را تعويض کرد.

در اروپا همچنين سازمان بين المللی ارزيابی اعتباری فيچ، درجه اعتبار اسپانيا، چهارمين اقتصاد بزرگ کشورهای حوزه يورو اتحاديه اروپا را يک درجه تنزل داد که عمدتاً ناشی از بدهی سرسام آور مردم و شرکت ها بوده است.

در خبری ديگر هفته گذشته بازارهای بورس سهام آمريکا و اروپا هفته پر رونقی را پشت سر گذاشتند و بر ارزش شاخص های عمده سهام به شدت افزوده شد.

اما به دنبال کاهش هفته گذشته قيمت شاخص های عمده سهام در بازار بورس دبی، سرمايه گذاران در امارات متحده عربی به طور فزاينده ای نگران بی ثباتی بازار شده اند که می گويند تشابه بسياری با شروع بحران های مالی سال ۲۰۰۸ دارد.

فعدی عجاج، مدير بازار بورس دبی، سقوط هفته گذشته را به دليل طرح بحران های مالی در اروپا و بيم سرايت آن به آمريکا خواند و گفت که اين امر سرمايه گذاران را به طور فراينده ای نگران ساخته است.

XS
SM
MD
LG