لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ ایران ۱۳:۵۴

گزارش: اقتصاددانان از احتمال یک رکود اقتصادی ديگر خبر ميدهند


در حاليکه اقتصاد آمريکا بيش از يکسال است که بزرگترين رکود خود را پس از جنگ جهانی دوم پشت سر گذاشته است، اما در سه ماهه دوم سال ميلادی جاری بار ديگر از رشد اقتصادی آمريکا کاسته شده است. شهروندان آمريکا امسال روز کار، يعنی اولين دوشنبه ماه سپتامبر را در حالی برگزار میکنند، که وزارت کار آمريکا رسماً گفته است که شمار بيکاران کشور بالغ بر ۱۵ ميليون نفر است.

به گزارش وزارت کار آمريکا در ماه گذشته و برای سومين ماه متوالی اقتصاد آمريکا ۵۴ هزار شغل ديگر را از دست داد و نرخ بيکاری از ۹ و نيم درصد به ۹ و شش دهم درصد افزايش یافت. عليرغم اجرای طرح محرکهای ۸۱۴ ميليارد دلاری دولت، اين شانزدهمين ماهی است که نرخ بيکاری در آمريکا بيش از ۹ درصد است که اين امر برخی از اقتصاددانان را برآن داشته است تا از احتمال فرورفت به رکود اقتصادی ديگری، خبر بدهند.

پس از انتشار گزارش وزارت کار آمريکا، پرزيدنت اوباما در کاخ سفيد واشنگتن گفت که اقتصاد کشور در جهت مثبتی در حرکت است. رييس جمهوری آمريکا افزود استخدام در بخش خصوصی همچنان رو به افزايش است، اما هشدار داد که نه بسرعتی که بتواند با نرخ بيکاری بالای کشور مقابله کند. او گفت، که بمنظور ايجاد مشاغل و افزايش سرمايه گذاری دولت ظرف چند روز آينده طرح محرکهای اقتصادی جديدی را ارائه خواهد داد.

پرزيدنت اوباما در سخنرانی هفتگی راديويی و اينترنتی خود در روز شنبه نيز بر ايجاد يک طبقه متوسط توانمند تأکيد کرد و آنرا راهگشای مشکلات اقتصادی کشور خواند. پال کروگمن، استاد دانشگاه و برنده جايزه نوبل در رشته اقتصاد، ميگويد که برای به حرکت در آوردن چرخ های اقتصاد آمريکا دولت نياز به طرح محرکهای اقتصادی ديگری دارد. اما مارک زندی اقتصاددان ارشد مودی دات کام ايجاد کار را نوش داروی مشکلات اقتصادی و مالی آمريکا ميداند.

در خبری ديگر، اداره آمار برزيل اعلام کرد که رشد اقتصاد برزيل، بزرگترين اقتصاد آمريکای جنوبی، و هشتمين اقتصاد بزرگ جهان، در سه ماهه دوم سال ميلادی جاری نزديک به ۹ درصد بوده است.

در اروپا، ژان کلود تِرِکت، رييس بانک مرکزی اتحاديه اروپا برآورد قبلی آن بانک در مورد رشد اقتصادی اروپا در سال آينده را افزايش داد و آنرا به ۲ و ۳ دهم درصد افزايش داد.

در افغانستان، در پی اتهام فساد و سوء مديريت در بانک کابل، بزرگترين بانک تجاری آنکشور، بانک مرکزی افغانستان گفته است که از ورشکستگی آن بانک جلوگيری خواهد کرد.

عبدالقدير فطرت، رئيس بانک مرکزی افغانستان، می گويد که استعفای ريئيس بانک کابل عمدتاً بخاطر مخالفت با مقررات جديد بانکی بوده است. او گزارش روزنامه آمریکایی واشنگن پست را که نوشته بود بانک مرکزی افغانستان کنترل بانک کابل را در اختيار گرفته است رد کرده و گفته است که هدف بانک مرکزی صرفاً گزینش شخص شايسته ای برای رياست آن بانک است.

اما در بازارهای مالی، هفته گذشته بازارهای بورس سهام آمريکا شاهد افزايش بهای شاخص های عمده سهام بودند و يکی از پررونق ترين هفته های خود، در هشت هفته گذشته را پشت سر گذاشتند.

بازار بورس دوبی نيز شاهد افزايش بهای شاخص های عمده سهام بود که به بالاترين ارزش خود در دو ماه گذشته رسيد.

XS
SM
MD
LG