لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۰

گزارش: پرزيدنت اوباما صادرات به کشورهای در حال رشد بزرگ آسيا را زير بنايی برای بازسازی اقتصاد آمريکا می داند


گزارش: پرزيدنت اوباما صادرات به کشورهای در حال رشد بزرگ آسيا را زير بنايی برای بازسازی اقتصاد آمريکا می داند
گزارش: پرزيدنت اوباما صادرات به کشورهای در حال رشد بزرگ آسيا را زير بنايی برای بازسازی اقتصاد آمريکا می داند

پس از مذاکرات دو جانبه، پرزيدنت اوباما، رييس جمهوری آمريکا، و مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، امروز، دوشنبه، اعلام کردند که دو کشور به عصر تازه ای از روابط مستحکم تر، گام گذاشته اند.

پرزيدنت اوباما ميگويد با صدها نفر از بازرگانان و صاحبان مشاغل عمده آمريکا که در هند بسر ميبرند تا ميلياردها دلار قرار دادهای صادراتی به امضاء خواهد رسيد. رييس جمهوری آمريکا تصريح کرد که صادرات به اقتصادهای نوظهور و بزرگ آسيا ميتواند زير بنائی برای بازسازی اقتصاد آمريکا بحساب آيد. پرزيدنت اوباما گفت که نميتوان اهميت و نقش آسيا را برای آينده اقتصادی آمريکا ناديده گرفت. رييس جمهوری آمريکا پيشتر متعهد شده است که ظرف ۵ سال آينده ارزش حجم صادرات آمريکا را به دوبرابر افزايش دهد.

پرزيدنت اوباما صادرات به کشورهای در حال رشد بزرگ آسيا را زير بنائی برای بازسازی اقتصاد آمريکا خواند.پرزيدنت اوباما صادرات به کشورهای در حال رشدِ بزرگ آسيا را زير بنائی برای بازسازی اقتصاد آمريکا خواند.

و اين در حاليست که وزارت کار آمريکا ميگويد که اقتصاد کشور در ماه اکتبر ۱۵۱ هزار شغل ايجاد کرد که چنين جهشی از ماه مه گذشته تا بحال بيسابقه بوده است.

از سوی ديگر بن برنانکی، رييس بانک مرکزی آمريکا، ابراز نگرانی برخی از مقامات را مبنی بر آنکه ترزيق پول بانک مرکزی به اقتصاد کشور باعث افزايش تورم خواهد شد، رد کرد. او گفت که کار بانک مرکزی آمريکا ايجاد تورم نيست. مقامات برزيل و آسيا، به ويژه چين از تزريق ۶۰۰ ميليارد دلاری بانک مرکزی به اقتصاد آمريکا ابراز نگرانی کرده اند و ميگويند افزايش حجم دلار در بازار، بر ارزش برابری واحد پولی آنها خواهد افزود و در نتيجه، به اقتصاد آنها آسيب خواهد رساند.

چين به بانک مرکزی آمريکا هشدار داده است که خريد ۶۰۰ ميليارد دلاری اوراق قرضه آمريکا اقتصاد جهانی را به مخاطره خواهد انداخت.

در خبری ديگر صندوق بين المللی پول خبر از تغييرات عمده ای در حکام آن سازمان را ميدهد.

صندوق بين المللی پول تدابير جديدی را به تصويب رسانده اند که بموجب آنها به چين و چند کشور ديگر قدرت رأی بيشتری اعطاء خواهد شد، که اين امر از توانمندی آمريکا و کشورهای اروپائی خواهد کاست. بر اساس تصويب نامه جديد قدرت رأی و تصميم گيری چين در صندوق بين المللی پول بيشتر از آلمان، بريتانيا و فرانسه خواهد شد.

از سوی ديگر بر شمار حکام اين صندوق افزوده خواهد شد، و چين، هند، برزيل، ايتاليا و روسيه به هيئت مديره صندوق بين المللی پول، خواهند پيوست.

در تحولی ديگر نمايندگان شرکت کننده در سازمان همکاری اقتصادی کشورهای جنوب شرقی آسيا و حوزه اقيانوس آرام از جمله آمريکا، چين و ژاپن روز يکشنبه در يوکوهامای ژاپن تشکيل جلسه دادند و پيرامون تجارت آزاد بين ۲۱ کشور عضو گفتگو کردند تا زمينه را برای ديدار سران گروه ۲۰ فراهم آورند.

XS
SM
MD
LG