لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۲

نوبل اقتصاد به ویلیام نوردهاوس و پال رومر از آمریکا رسید


آکادمی سلطنتی علوم سوئد دو اقتصاددان آمریکایی، ویلیام نوردهاوس و پال رومر، را به طور مشترک برنده جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۸ اعلام کرد.

بر اساس بیانیه روز دوشنبه ۱۶ مهر آکادمی سلطنتی علوم سوئد، جایزۀ سرگیس ریکزبنک در علوم اقتصاد به یاد آلفرد نوبل، برای سال ۲۰۱۸ بین ویلیام نوردهاوس، به خاطر تحقیق درباره تغییرات آب و هوایی در تحلیل‌های بلند مدت اقتصادی، و پال رومر برای نوآوری‌‌های تکنولوژیکی در تحلیل‌های بلند مدت اقتصاد کلان، تقسیم شد.

در ادامه این بیانیه گفته شد که یافته‌های آنها، قلمرو تحلیل‌های اقتصادی را با ایجاد مدل‌های بیانگر عملکرد متقابل اقتصاد بازار با طبیعت و دانش توضیح می‌دهد.

ویلیام نوردهاوس، استاد دانشگاه آمریکایی ییل و اولین کسی است که یک مدل کمیت را خلق کرده است که فعل و انفعال بین اقتصاد و طبیعت را توضیح می دهد.

پال رومر، استاد دانشکدۀ بازرگانی دانشگاه نیویورک است و نظریه‌ای که ابداع کرده است که رابطۀ میان نیروهای اقتصادی در کنترل تمایلات شرکت‌ها برای تولید ایده‌های نو و نوآوری را توضیح می‌دهد.

جایزه نوبل اقتصاد بخشی از جوایز گروه پنجگانه اولیه که توسط آلفرد نوبل در سال ۱۸۹۵ بنیانگذاری شد، نبود و از سال ۱۹۶۸ به این جوایز افزوده شد. ارزش این جایزه ۹ میلیون کرون سوئد معادل یک میلیون دلار است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG