لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

چشم انداز اقتصادی کشورهای خاورمیانه: کندی رشد ایران، سرعت رشد لیبی


«صندوق بین المللی پول» در تازه ترین گزارش خود نشان می دهد که چشم انداز اقتصادی بیشتر کشورهای خاورمیانه در کوتاه مدت اصلا جالب نیست.

وبسایت نشریه فوربس در گزارشی نوشت: نرخ رشد اقتصادی در سراسر منطقه در سال جاری تقریبا نصف سال میلادی گذشته خواهد بود و از پنج درصد به دو و شش دهم درصد تقلیل می یابد.

از جمله مسائل محوری موثر در این روند، کندی رشد اقتصادی ایران پس از رشد سریع در سال گذشته میلادی و کاهش صادرات نفت تولید کنندگان عمده شامل عربستان سعودی است.

معدود کشورهایی چون لیبی چشم اندازی متفاوت از دیگر کشورهای منطقه دارند؛ صندوق بین المللی پول نرخ رشد اقتصادی لیبی را با توجه به احیای اقتصاد آن کشور پس از سال ها آشوب برای سال جاری میلادی پنجاه و پنج درصد و برای سال آتی سی و یک درصد پیش بینی می کند.

انتظار می رود نرخ رشد تولید ناخالص ملی ایران از دوازده و نیم درصد در سال ۲۰۱۶ به سی و نیم درصد در سال جاری نزول کند. نرخ رشد اقتصادی ایران برای سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ بین سه و هشت دهم تا چهار و یک دهم درصد پیش بینی می شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG