لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

رهبران اروپایی: ۲۰۱۲ سخت تر از ۲۰۱۱ خواهد بود


رهبران اروپایی: ۲۰۱۲ سخت تر از ۲۰۱۱ خواهد بود
رهبران اروپایی: ۲۰۱۲ سخت تر از ۲۰۱۱ خواهد بود

روزنامه انگلیسی گاردین می نویسد آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان هشدار داده است که سال پیش رو «بدون شک» سخت تر از سال گذشته خواهد بود و نگرانی های اقتصادی ذهن رهبران اروپایی را به خود مشغول کرده است. به گفته خانم مرکل، اروپا سخت ترین زمان در دهه های اخیر را تجربه می کند اما در نهایت با عبور از بحران، قوی تر خواهد شد.

خانم مرکل با ترغیب همکاری های بیشتر کشورهای اروپایی برای نجات یورو گفت اقتصاد آلمان حتی اگر سال آینده سخت تر هم باشد، عملکرد خوبی خواهد داشت. سخنرانی خانم مرکل برای تبریک سال نو میلادی روز یکشنبه پخش شد.

لوکاس پاپادموس، نخست وزیر یونان نیز بر ادامه تمهیدات ریاضت اقتصادی تاکید کرده است و همزمان جورجو ناپولیتانو، رئیس جمهوری ایتالیا هشدار داد که در صورت لزوم و برای پرهیز از سقوط مالی کشور، باید فداکاری هایی صورت بگیرد.

نیکولا سرکوزی، رئیس جمهوری فرانسه هموطنانش را به شجاعت در مقابل چالش های پیش رو ترغیب کرده و گفته است: «می دانم بسیاری از شما در دو سال گذشته زندگی سختی داشتید و سال را با نگرانی درباره خود و فرزندانتان نو می کنید. این بحران که بدون شک بدترین بحران مالی پس از جنگ جهانی دوم است، هنوز تمام نشده».

اما سرکوزی که قرار است تا چند ماه دیگر در انتخابات ریاست جمهوری رقابت کند، در عین حال بر وجود «دلایلی برای امیدواری» سخن گفت و بر قطع نشدن برخی مخارج عمومی تاکید کرد.

جورجو ناپولیتانو، رئیس جمهوری ایتالیا در سخنرانی خود به مناسبت فرارسیدن سال نوی میلادی، اشتیاق کمتری به پرداختن به مسائل اقتصادی کشورش از خود نشان داد که سال گذشته نگرانی از به زانو در آمدن اقتصاد آن، اروپا را فراگرفته بود. آقای ناپولیتانو گفت:«برای اطمینان از آینده جوانانمان باید فداکاری کنیم. این وظیفه و تعهد غیرقابل اجتناب ما است». رئیس جمهوری ایتالیا در سخنرانی اش همچنین گفت:«هیچ فرد و گروه اجتماعی امروزه نمی تواند در امر پاک کردن سابقه مالی کشور احساس مسئولیت نکند تا از سقوط ایتالیا جلوگیری شود».

به نوشته گاردین با توقف رشد در کشورهای اروپایی، دولت ها برای کاهش هزینه ها تحت فشار قرار گرفته اند و نگرانی از این که سال ۲۰۱۲ با یک رکود اقتصادی دوم همراه باشد، در این قاره موج می زند.

در یونان_اولین کشوری که در سال ۲۰۱۰ به دنبال گرفتن کمک های اقتصادی از اتحادیه اروپا بود_ پاپاداموس هشدار داد که تمهیدات ریاضت اقتصادی سبک تر نخواهد شد. او در سخنرانی سال نوی خود گفت:«ما مجبوریم تلاش های خود را ادامه دهیم تا فداکاری هایی که تا الان کرده ایم تلف نشود».

پاپادموس، اقتصاددانی که در ماه نوامبر پس از استعفای جرج پاپاندرو از نخست وزیری یونان، جانشین او شد تا دولت ائتلافی یونان را هدایت کند، گفت اگر قرار باشد یونان بسته های نجات اقتصادی از اتحادیه اروپا دریافت کند، تمهیدات ریاضت مالی امری ضروری هستند.

XS
SM
MD
LG